Bieganie na bieżni a bieganie w terenie

2017-03-06

Na wiosnę wiele osób myśli o tym, aby popracować nieco nad swoją kondycją i zrzucić zbędne kilogramy pozostałe po zimie. Doskonałym sposobem na to jest bieganie, czyli sport coraz bardziej Polsce popularny. Wiele osób trenuje jogging i można to zauważyć na naszych polskich ulicach. Coraz popularniejsze stają się też bieżnie treningowe, które można bez problemu zainstalować we własnym domu. Taki sprzęt, w szczególności elektryczny nieco kosztuje, ale można dzięki niemu prowadzić trening o wybranej porze dnia i nocy oraz o każdej pogodzie.

Różnice pomiędzy oboma treningami

Bieganie na bieżni nie jest w stu procentach tym samym, co trening w terenie. Wiele zależy oczywiście od tego, jaki teren wybierzemy, ponieważ część osób trenuje w lasach i na miękkich ścieżkach, a część wybiera chodniki i ścieżki rowerowe w miastach.

Jako podstawowe różnice na pewno można wskazać:

  • Trening na bieżni jest znacznie bardziej bezpieczny niż ten w terenie, ponieważ minimalizuje się ryzyko kontuzji lub upadku poprzez potknięcie się, na przykład w lesie.

  • Jogging w terenie wymaga specjalnego przygotowania się, posiadania odpowiedniego stroju, a na bieżnię można wskoczyć w sportowej koszulce i spodenkach, ponieważ warunki atmosferyczne nie zmienią się.

  • Bieżnia elektryczna sprawia, że trening staje się znacznie łatwiejszy. Prąd napędza silnik bieżni i jej pas, dzięki czemu wysiłek osoby trenującej jest znacznie mniejszy, a efekty pozostają te same.

  • Trening w domu jest również znacznie bardziej wygodny. Na bieżni można umieścić butelkę z wodą, ręcznik oraz skorzystać z jej głośników, aby słuchać muzyki.

  • Bieżnia mierzy różnego rodzaju parametry, takie jak puls, ilość spalanych kalorii, czy dystans. Nie ma jednak możliwości obcowania z naturą podczas takiego treningu.

Który trening jest bardziej efektywny?

Wiele osób przed zakupem bieżni zastanawia się nad tym, który trening przyniesie im więcej korzyści i efektów w postaci spalonej tkanki tłuszczowej, czy kondycji. Nie ma tutaj reguły, ponieważ wiele zależy od intensywności prowadzonych treningów. Zarówno w lesie, jak i na bieżni można biegać rekreacyjnie lub dawać z siebie wszystko. Na pewno bieżnia umożliwia wprowadzenie ustawienia kąta nachylenia terenu oraz szybkości poruszania się pasa. Takich udogodnień nie znajdziemy w żadnym lesie. Wiele zależy też od preferencji osoby trenującej. Okazuje się więc, że efekty w przypadku obu treningów są dość podobne do siebie.

Co daje nam trening biegania?

Przede wszystkim, zarówno bieganie na bieżni, jak i trening w terenie przynoszą nam bardzo wiele wspaniałych efektów.

  • Przede wszystkim, jest to trening bardzo wielu grup mięśni. Pracują bowiem mięśnie nóg, pośladków, kręgosłupa, jak również ramiona.

  • Pozwala on na szybkie spalenie zbędnych kalorii i odzyskanie pięknej sylwetki.

  • Można szybko poprawić swoją dotychczasową kondycję, ponieważ bieganie ma ogromny wpływ na stan układu oddechowego.

  • Podczas biegania organizm wytwarza endorfiny, które sprawiają, że czujemy się znacznie lepiej i nasz nastrój szybko się poprawia.

Wybór treningu dostosowanego do własnych potrzeb

Podsumowując, wybór pomiędzy bieganiem w terenie, a korzystaniem z bieżni powinien wynikać przede wszystkim z preferencji osoby trenującej. Istnieje grupa, której zależy na komforcie i wygodzie. Takie osoby doceniają możliwość skorzystania z udogodnień, jakie daje nam technika, jak pomiar pulsu, programowanie treningu, czy zmiana kąta nachylenia i prędkości pasa. Inni trenujący wolą przemieszczać się po mieście i obserwować, co dzieje się dookoła. Zależy im na tym, aby wdychać świeże powietrze i móc skorzystać z przyjemnego wiatru. Oczywiście, dobra bieżnia elektroniczna również może nam zapewnić chłodzenie, kiedy tylko tego potrzebujemy.

Najlepszym rozwiązaniem jest wypróbowanie obu opcji i podjęcie decyzji. Można też zimą trenować na bieżni, a latem korzystać z pięknej aury na zewnątrz. Wielu profesjonalnych sportowców dokonuje takiego właśnie wyboru, ponieważ ciężko się trenuje w warunkach zimowych w naszym kraju.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2017
Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 3175 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-05
Ok
2024-07-02
ok
pixel