ABC siatkówki

2018-05-09

Piłka siatkowa, zwana też popularnie siatkówką, to sport drużynowy, w którym uczestniczą dwa sześcioosobowe zespoły. W każdym z nich znajdują się: atakujący, rozgrywający, dwóch przyjmujących i dwóch środkowych oraz libero (zmienia się on z graczem środkowym w trakcie zagrywki). Reguły gry opracował William G. Morgan z Massachusetts, a pierwszy pokaz dyscypliny odbył się na tamtejszej Sali gimnastycznej w roku 1895. Do programu olimpijskiego piłka siatkowa trafiła w roku 1964 (Letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio). W dzisiejszym wpisie przedstawimy kilka ciekawostek dotyczących tego sportu, o których wiele osób nie wie, mimo że – być może – są zagorzałymi kibicami siatkarskimi. Polska drużyna odniosła ostatnio w piłce siatkowej spektakularne sukcesy, chociażby w pamiętnym roku 2014, kiedy nasi zawodnicy pokonali w meczu finałowym zespół Brazylii (3:1) i przerwali tym samym trwającą od 12 lat hegemonię tej właśnie drużyny.

Co siatkarze dają sobie przed meczem?

Takie pytanie zadaje sobie wiele osób, oglądających siatkówkę zarówno na żywo, jak i – częściej – na ekranie telewizora. Ma to miejsce przed rozpoczęciem gry, podczas tradycyjnego powitania. Są to jednak przedmioty na tyle niewielkich rozmiarów, że nawet kamera rzadko ma szansę dokładnie je uchwycić. Otóż siatkarze wymieniają się proporczykami/przypinkami z logo federacji, przy czym kapitanowie drużyn większymi, niż reszta zawodników. Niekiedy podczas takiej wymiany przekazywane są również upominki od sponsorów, którzy w ten sposób chcą się wypromować.


Co siatkarze pokazują za plecami na palcach?


Oczywiście chodzi tu o strategię gry, a dokładniej mówiąc – o zagrania. Są to po prostu wskazówki dla broniących, w jaki sposób mają blokować piłkę, która nadejdzie z połowy boiska drużyny przeciwnej. Co ciekawe, bardzo często dany klub ma opracowany własny system takich znaków, i tak jak niektórzy pokerzyści potrafią przekazywać sobie informację o kartach za pomocą minimalnych ruchów mimicznych, tak siatkarze za pomocą palców dłoni ustalają strategię gry. Opracowując własny kod, drużyna wie, że nie zostanie „rozgryziona”, nawet jeśli osoba z przeciwnego klubu miałaby szansę jej znaki podejrzeć. W siatkówce wszystko dzieje się poza tym bardzo szybko, co tym bardziej ułatwia przekazanie informacji o strategii gry jedynie wtajemniczonym.

Dlaczego siatkarze mają plastry na palcach?
Każdy, kto grał w piłkę siatkową wie, że jest to sport dość kontuzyjny. Piłki przyjmowane od drużyny przeciwnej są nie tylko szybkie, ale też uderzają z ogromną siłą, tymczasem zadaniem siatkarzy jest blokowanie takich uderzeń własnymi dłońmi i przedramionami (rzadziej nogami, choć również jest to w tym sporcie dopuszczalne, podobnie jak inne części ciała). Oczywiste jest również, że drużyna musi przed rozgrywkami dużo i ciężko trenować. Co za tym idzie, kontuzje mogą się zdarzyć i zdarzają się.



Sprawdź ofertę na piłkę Mikasa MVA 200 CEV

Większość zawodników wiele razy miała powybijane palce, wielu doświadczyło też bardzo bolesnego pęknięcia skóry pod paznokciem (a niekiedy również samego paznokcie). Plastry na palcach pomagają ukoić ból po tego typu kontuzjach, albo też zapobiec kolejnym, które mogłyby powstać w trakcie meczu. Wybity palec czy pęknięcie skóry nie byłoby może powodem zejścia zawodnika z boiska, ale w dużym stopniu wpłynęłoby na jego efektywność na boisku.

Kto to jest libero?

Zadaniem libero jest wyłącznie gra obronna. Co ciekawe, jest on ubrany w koszulkę o innym kolorze, aby odróżnić się od pozostałych zawodników. Libero nie może atakować, jeśli w momencie kontaktu z piłką jest ona powyżej górnej taśmy siatki. Co więcej, nie może również blokować, zagrywać ani podejmować próby bloku. Kiedy libero zastępuje zawodnika, nie jest to zmiana regulaminowa, a zatem nie jest też ograniczona ilościowo, jednak sam libero może być zastąpiony tylko przez tego zawodnika, którego sam wcześniej zastąpił. Co istotne, pomiędzy dwiema zmianami z udziałem libero musi zostać rozegrana akcja. Libero zawsze gra w linii obrony, zatem gdy w momencie przejścia przechodzi do linii ataku, na boisko wraca zawodnik z podstawowej szóstki. Libero nigdy nie może też być kapitanem zespołu

Dlaczego siatkówka jest tak popularna?  

PIŁKA DO SIATKÓWKI MOLTEN V5M5000Piłka siatkowa to jeden z najpopularniejszych sportów na świecie, dostarczający swoim kibicom wielu niezapomnianych emocji. Akcja dzieje się tutaj szybko (nie ma mowy ani możliwości o wyniku 0:0, jak to często bywa chociażby w przypadku futbolu), nie ma ograniczeń czasowych (mecz może trwać nawet kilka godzin), nie ma również remisów (zawsze któraś z drużyn odnosi zwycięstwo). Siatkówka to także gra zespołowa – żadna akcja nie może zostać rozegrana przez jednego tylko zawodnika i niezbędna jest współpraca całej drużyny. Im lepsza, z tym większym prawdopodobieństwem poprowadzi ona zespół do zwycięstwa.  


                                                                                                                                           Piłka do siatkówki Molten V5M5000 w atrakcyjnej cenie



To także sport bezkontaktowy – mecz nie przeciąga się z powodu nieczystych zagrań, powodujących poważne nierzadko urazy, jak ma to miejsce na przykład w koszykówce czy wspominanej już piłce nożnej.Ale co chyba najważniejsze – siatkówka to sport niezwykle ciekawy, pełen mocnych ataków i godnej podziwu obrony. Oglądając ją, z pewnością nikt nie zaśnie z nudów, bo co jak co, ale nigdy nie ma tutaj miejsca na rutynę i przewidywalność.



Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 3246 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-16
Bardzo długi czas realizacji zamówienia :(
2024-09-16
Wszystko OK. Polecam
pixel