5 ćwiczeń na brzuch dla początkujących

2020-01-25
5 ćwiczeń na brzuch dla początkujących
Jednym z najczęściej stawianych sobie celów przez osoby odchudzające się jest stracenie uporczywego nadmiaru tkanki tłuszczowej z okolic brzucha. Niestety ten newralgiczny obszar, mimo prowadzenia zdrowej diety i stosunkowo częstej aktywności fizycznej, może nie wyglądać idealnie – nawet mimo utarty wagi. Zarówno kobiety i mężczyźni zmagający się z niezadowalającym obwodem brzucha, muszą skupić się na ukierunkowanych ćwiczeniach, które celują nie w ogólną poprawę kondycji, ale bezpośrednio w mięśnie brzucha. Uzyskanie własnego „sześciopaku” w domowym zaciszu jest do wykonania! Warto jednak zacząć od treningu obejmującego ćwiczenia na brzuch dla początkujących, który jest na tyle lekki, że każdy sobie z nim poradzi i na tyle skuteczny, że jego efekty będą dopingować do dalszych działań.

Ćwiczenia na brzuch w domu – czy będą skuteczne?Największy problem dotyczący otyłości brzusznej i nadmiaru tkanki tłuszczowej na brzuchu jest to, że jest on niezwykle „uparty” i trudny do zredukowania. Mało tego – kłopot z "oponką" nasila się w raz z wiekiem. Ciało człowieka jest naturalnie zaprogramowane do magazynowania tłuszczu. Dzieje się tak dlatego, ponieważ tłuszcz jest najbardziej wartościowym źródłem energii, z którego organizm czerpie podczas codziennych czynności. Także wbrew pozorom, tłuszcz odgrywa niezwykle istotna rolę począwszy od aktywności poznawczej, przez reakcje hormonalne, po przetwarzanie tego, co się spożywa. To wszystko oznacza to, że tak naprawdę nie da się żyć bez tłuszczu – jednak najlepiej kontrolować proces jego magazynowania, ponieważ jak wszystko w nadmiarze – poważnie szkodzi zdrowiu. Mówiąc wprost, nie oznacza to, że powinno się przestać przestać jeść i zacząć ćwiczyć po 6 godzin dziennie. Chodzi bardziej o kontrolowane gromadzenie masy mięśniowej przy jednoczesnym ograniczeniu dodatkowego magazynowania tłuszczu. Jest na to kilka sposobów – jednym z nich są skuteczne ćwiczenia na brzuch w domu.

MATA FITNESS ALLRIGHT EXERCISE MATT 180 X 60 X 0,6CM

Mata fitness Allright - sprawdź

Jakie ćwiczenia na brzuch są najbardziej polecane dla osób początkujących?Ponieważ tłuszczu z brzucha nie można po prostu spalić podczas zwykłych treningów, trzeba wybrać inteligentne, wydajne ćwiczenia na brzuch dla początkujących , które spalają dość dużo kalorii, przyspieszają metabolizm, a także pomagają budować mięśnie w okolicy brzucha. Ćwiczenia na brzuch dla początkujących powinny być połączeniem cech, które ostatecznie wpłyną na ukształtowanie talii, redukcję „boczków” i wyraźne zmniejszenie objętości w pasie.

 

Ćwiczenie nr 1. Deska - prosta i efektywna

 

Deska to doskonałe i dość proste do wykonania ćwiczenie, które nie wymaga dużego zaawansowania fitnessowego. Z deską bez trudu poradzą sobie mężczyźni i kobiety, którzy rozpoczynają domowy trening. Czemu deska jest tak polecana? Weryfikując wszystkie dostępne ćwiczenia na brzuch w domu, można zauważyć, że deska stymuluje większą aktywność mięśni brzucha niż nawet tradycyjne brzuszki. Co więcej – deska wzmacnia również mięśnie pleców. Ćwiczenie polega na wspieraniu się na przedramionach i czubkach stóp. Należy starać się utrzymać całe ciało w możliwe prostej linii. Podczas wykonywania deski, trzeba mocno napiąć mięśnie brzucha i na sam początek wytrzymać w tej pozycji jak najdłużej (optymalnie to co najmniej 30-60 sekund). Z czasem można urozmaicać to ćwiczenie podnosząc jedną rękę i wysuwając ja wyprostowaną do przodu.


Przydatne akcesoria do Fitness - kliknij i przejrzyj asortyment!


Ćwiczenie nr 2. Intensywny rowerek - przerwanie rutyny

 

Rowerek wykonywany w pozycji leżącej z jednoczesnym angażowaniem ruchów tułowia wpływa nie tylko na mięśnie brzucha, ale kształtuje również nogi i pośladki. Jest to drugie, najwyższe pod kątem wzmocnienia mięśni skośnych brzucha ćwiczenie. Stymuluje również większą aktywność ważnych partii mięśni brzucha - w tym dolną część i skośne. Aby prawidłowo wykonać rowerek ( a technika jest kluczowa) należy leżąc na plecach, unieść kolana, aby uzyskać kąt 90 stopni i trzymać ręce na skroniach. Z tej pozycji należy wykonać pochył jak do brzuszków i przekręcać ciało naprzemiennie, wykonując jednocześnie ruchy nóg jak przy jeździe rowerem. Na początek wystarczy około 20 – 30 powtórzeń.


Ćwiczenie nr 3. Boczna deska - mix jogi i ćwiczeń fitnessTo ciekawa i bardzo atrakcyjna wariacja na temat ćwiczenia nr 1. Deska boczna nie tylko doskonale kształtuje i wysmukla nogi, ale również ujędrnia pośladki. Działa również na ścięgna podkolanowe, wewnętrzne partie ud oraz górną część ciała – w szczególności mięśnie brzucha. Aby wykonać boczną deskę, należy ułożyć się wygodnie na macie (lub wykładzinie, dywanie) na boku z przedramieniem prostopadłym do ciała i jedną stopą ułożoną nad drugą. Teraz należy podciągnąć w górę biodro i wytrzymać w tej pozycji przez 30–60 sekund, utrzymując jednocześnie linię prostą względem ciała. To całkiem proste ćwiczenie jest połączeniem pozycji wykonywanej w jodze i tradycyjnych treningach fitness.


Ćwiczenie nr 4. Pionowe brzuszki - bardzo skuteczne ćwiczenia na brzuch w domuPionowe brzuszki to dobra alternatywa dla osób, które nie przepadają za klasyczną wersją tego ćwiczenia. Aby wykonać pionowe brzuszki trzeba położyć się na plecach z podniesionymi do góry nogami i lekko ugiętymi kolanami. Teraz trzeba starać się dotykać kostek rękami, napinając tylko mięśnie brzucha, ale trzymać przy tym brodę z dala od klatki piersiowej. Dla początkujących wystarczy 12-16 powtórzeń.TRENER DO BRZUSZKÓW BODY SCULPTURE AB SEAT XTRA BSB 222

Trener do brzuszków Body Sculpture - sprawdź!Ćwiczenie nr 5. Unoszenie bioder z nogami w górze - ciekawe ćwiczenia na brzuch dla początkujących

 

Jakie ćwiczenia na brzuch angażują dolną część brzucha i mięśnie skośne przy jednym ruchu? To właśnie unoszenie bioder z nogami w górze. Aby prawidłowo wykonać to ćwiczenie należy położyć się na plechach z rękami schowanymi pod pośladkami i zgiętymi kolanami. Z tej pozycji należy podnieść nogi do momentu, aż utworzą kąt 90 stopni od tułowia. Teraz należy wykonywać pochylenia miednicy i przyciągać kolana do klatki piersiowej, utrzymać tę pozycję i powoli wrócić do pozycji wyjściowej. Na początek sprawdzi się 15-20 powtórzeń.

 

Jak widać, ćwiczenia na brzuch dla początkujących nie muszą być żmudne i bardzo wymagające. Lepiej celować w mniejszą liczbę powtórzeń, a skupić się na prawidłowej technice i nie oszukiwać siebie. Ćwiczenia na brzuch w domu mogą wykonywać zarówno osoby młode, jak i seniorzy. Starsi ludzie mają tendencję do gromadzenia większej masy tłuszczowej i mniejszej masy mięśniowej, co zmniejsza liczbę kalorii spalanych przez organizm w spoczynku. Regularny ruch i dobrze dopasowana dieta, może poprawić kondycję osób starszych, a nawet przyczynić się do minimalizowania dolegliwości bólowych np. bólu stawów i kręgosłupa (ćwiczenia na brzuch wzmacniają również te partie).

Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 3137 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-21
Szybka realizacja zamówienia, polecam
2024-06-18
Polecam
pixel