Jak dobrać długość skakanki?

2019-03-07
Jak dobrać długość skakanki?

Coraz bardziej popularne stają się treningi ze skakanką. Dzięki takiemu taniemu gadżetowi można znacznie poprawić pracę serca oraz wydolność, która po okresie jesieni i zimy mogła ulec pogorszeniu. Koszt dobrej jakości skakanki to około 30-50 zł, dlatego nic dziwnego, że ich popularność wzrasta z każdym miesiącem. Jak przygotować ciało do lata za pomocą skakanki? Jak dobrać długość skakanki do wieku i wzrostu?

Jak dobrać długość skakanki, aby ćwiczenia miały sens?
W celu sprawdzenia, czy skakanka ma odpowiednią długość, należy stanąć na niej najlepiej obiema stopami. Jeżeli końce uchwytów naszej skakanki sięgają do pach, oznacza to, że wybrana przez nas skakanka cechuje się dobrą długością. Jeżeli wprawimy ją w ruch, będzie delikatnie muskała powierzchnię ziemi, jednak nie będzie się na niej zatrzymywała i utrudniała ćwiczeń. Podczas wyboru skakanki należy pamiętać również o uchwytach. Powinny być one wykonane z pianki i cechować się miękkością i elastycznością. To bardzo ważne podczas ćwiczeń.


Jak dobrać długość skakanki do wzrostu?


Długość skakanki to najważniejszy parametr w momencie jej wyboru. Dobranie odpowiedniej długości skakanki ułatwi kręcenie oraz sprawi, że wykonywane ćwiczenia fizyczne będą jeszcze skuteczniejsze. Prawidłowo wykonany ruch to niewielki przeskok nad liną. Jeżeli chodzi o przedziały wzrostowe, istotne są tutaj przedziały:


-skakanka 305 cm- Dla osób o wzroście do 190 cm,
-skakanka 270 cm- Dla osób o wzroście do 180 cm,
-skakanka 250 cm- Dla osób o wzroście do 161,
-skakanka 215 cm- Dla osób o wzroście do 150 cm.

Jak dobrać długość skakanki do dziecka?


W przypadku dziecka postępujemy analogicznie. Jak wiadomo, dziecko rośnie i dobór odpowiednich produktów może być znacznie utrudniony. Jeżeli podczas zakupów nie ma z nami dziecka, warto znać jego wysokość. Końce skakanki powinny sięgać do pach dziecka, tak, jak w przypadku osób dorosłych. W przypadku dzieci stawiamy na skakanki sznurkowe lub gumowe, gdyż inne rodzaje mogą okazać się dla dziecka zbyt ciężkie i nieporęczne.


Wybór skakanki

 

 

To nie jest prosty wybór. Na rynku dostępnych mamy wiele rodzajów urządzeń wykonanych z różnych tworzyw. Największe rozbieżności zauważane są w cenach tych produktów. Czy skakanka za 10 zł różni się od tej za 50 zł? Oczywiście! Na skakankę w cenie 10 zł nie warto zwracać uwagi. Zazwyczaj jej zawinięta struktura i nieprzyjemny zapach gumy skutecznie zniechęcają do wykonywania ćwiczeń.Skakanka skórzana ProlineSkakanka, która będzie miała dobrą jakość wykonania, z pewnością ułatwi nam wykonywanie nawet najbardziej szalonych manewrów z jej użyciem. Skakanie na skakance to oprócz świetnej zabawy doskonały trening cardio. Jeżeli pogoda za oknem nie sprzyja, a Ty chcesz poćwiczyć bez wychodzenia z domu, weź w rękę skakankę i spraw, że ćwiczenia odmienią Twoją sylwetkę i wydolność! Już po pierwszym miesiącu regularnego skakania zauważysz z pewnością efekty ćwiczeń i większą sprężystość Twojego ciała.SKAKANKA SKÓRZANA PRO LINE - >> ZOBACZ

 

Skakanki nylonowe i linowe


 
Przeznaczone są do zabawy. Obok skakanek gumowych doskonale nadają się dla dzieci. Ich ceny są stosunkowo niskie, a dostępność duża, dlatego nie powinno być żadnych problemów ze znalezieniem doskonałej propozycji.
Skakanki PCV


To dobre skakanki dla początkujących. Są bardzo lekkie i zazwyczaj przeznaczone są do nauki, dlatego jest to propozycja dla osób, które dopiero co rozpoczynają swoje treningi ze skakanką.


Skakanki segmentowe


Charakterystycznym zjawiskiem skakanek tego typu, są nawinięte na linę koraliki, które poprawiają jej aerodynamikę. To doskonała propozycja dla osób, dla których treningi ze skakanką nie są nowością.


Skakanki linowe


To skakanki stworzone do bardzo szybkich i krótkich podskoków. Przykładem ćwiczeń mogą być tutaj aeroby. Niestety linka jest twarda i ostra i bardzo łatwo można nią skaleczyć swoje nogi. Warto mieć więc to na uwadze.


Jak dobrać długość skakanki i jej wagę?


Odpowiednia długość i waga skakanki to dwa najważniejsze parametry, jakie należy brać pod uwagę przy wyborze skakanki dla siebie. Długość skakanki sprawia, że nie będziemy nią trącać o ziemię, natomiast waga sprawia, że ćwiczenia będą prostsze lub trudniejsze w zależności od stopnia zaawansowania. Waga skakanki ma istotny wpływ na szybkość i jakość kręcenia. Jeżeli skakanka jest zbyt ciężka lub zbyt lekka, może to utrudniać kręcenie i zmniejszyć efektywność naszych ćwiczeń.


Skakanka regulowana stalowa inSPORTline Jumpalu


Dodatkowe funkcje w skakance


Skakanki mogą zostać wyposażone w dodatkowe funkcje, które ułatwiają ćwiczenia i sprawiają, że stają się one bardziej efektywne. Przykładem może być tutaj specjalistyczny licznik podskoków oraz licznik kalorii. Niektóre modele zostały wyposażone również w liczniki prędkości, które są świetnym gadżetem, jeżeli wykonujemy krótkie i szybkie skoki na skakance w celu poprawy wydolności i ciśnienia krwi. Przed zakupem warto mieć na uwadze, w jakim celu będzie stosowana nasza skakanka, aby dobrać odpowiedni jej rodzaj i dodatkowe funkcje.

Przeciwwskazania do skakania na skakance


Nie wszyscy mogą wykonywać skoki na skakance. Podstawowe przeciwwskazania to:


-znaczna nadwaga,
-problemy ze stawami,
-zaburzenia równowagi,
-osteoporoza,
-problemy z ciśnieniem krwi.
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 3137 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-19
Wszystko ok
2024-06-15
Szybko i sprawnie.
pixel