Konserwacja Orbitreka

2016-02-05

Konserwacja orbitreka

Orbitreki, podobnie jak inne urządzenia do trenowania, powinny być odpowiednio konserwowane. Wystarczy krótki serwis i oględziny sprzętu, aby wydłużyć żywotność urządzenia a co najważniejsze - zwiększyć bezpieczeństwo treningu dla osób, które będą korzystać z orbitreka. I nie ważne, czy mówimy o sprzęcie, który ustawiony jest w siłowni czy klubie fitness, czy też o Orbitreku, który stoi w domu i jest wykorzystywany okazjonalnie - od serwisu i konieczności przeglądów nie ma wyjątków. Jedyną różnicą w serwisie i przeglądach między sprzętami domowymi a tymi profesjonalnymi jest częstotliwość - maszyny wykorzystywane w klubach i siłowniach powinny być sprawdzane dużo częściej, niż ich domowe odpowiedniki.

Jak należy przeprowadzić serwis i konserwację orbitreka? Oto kilka porad, które przydadzą się każdemu użytkownikowi tego sprzętu:

 

  • Analiza działania komputera - trenując każdego dnia warto sprawdzić, czy komputer w Orbitreku wyraźnie wyświetla wszelkie informacje. Jeżeli zauważyliśmy, że cyfry nie są zbyt wyraźne - to oznaka konieczności wymiany baterii. Jeżeli natomiast komputer całkowicie odmówił posłuszeństwa, należy sprawdzić kabel i przewody, które mogły się poluzować.

  • Sprawdzenie stabilności sprzętu - kolejną prostą czynnością, jaką możesz (a wręcz powinieneś) wykonać przed każdym treningiem jest sprawdzenie stabilności orbitreka. Jeżeli sprzęt nie jest ustawiony na równym podłożu - wypoziomuj go. Jest to bardzo ważne, gdyż Orbitrek jest urządzeniem, na którym trenuje się dosyć intensywnie. W razie niestabilnego podłoża, całe urządzenie może zacząć podskakiwać, generując niepotrzebne przeciążenia, które spowodują awarie i skrócą żywotność orbitreka. Ponadto luzy czy też niestabilność sprzętu może przyczynić się do utraty równowagi osoby trenującej, a to może skutkować upadkiem i kontuzją. Dlatego przed wejściem, na Orbitrek dokładnie obejrzyj maszynę i sprawdź, czy podłoże jest stabilne.

  • Śruby i pokrętła - co pewien czas dokonaj oględzin śrub i pokręteł pod kątem poluzowania, jeżeli czujesz, że Orbitrek nabrał luzów (zwłaszcza przy elementach nośnych), dokręć śruby i pokrętła. Zwykle dokręcenia wymagają śruby przy uchwytach ramion i kole zamachowym. Uwaga - nie dokręcaj śrub zbyt mocno, gdyż to może powodować pojawienie się przeciążeń i oporów, które skrócą żywotność całego urządzenia. Dokręć śruby tak, aby sprzęt był stabilny.

  • Mechanizm oporu - ostatnim elementem, na jaki warto zwrócić uwagę podczas przeglądu orbitreka jest mechanizm oporu koła zamachowego. Jeżeli czujesz, że mimo ustawień, opór jest zbyt niski lub nie ma go wcale, sprawdź linkę, która mogła się poluzować. W przypadku orbitreków z elektronicznym ustawianiem oporu winowajcą może być przewód, który może mieć tendencję do luzowania się.

 

Kiedy wykonywać konserwację orbitreka?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zwykle przed rozpoczęciem treningu warto sprawdzić ogólny stan urządzenia. Częściej inspekcji i serwisowi poddaje się Orbitreki wykorzystywane w pełni komercyjnie - czyli urządzenia na siłowniach, w klubach fitness czy szkołach. Urządzenia domowe sprawdzane są rzadziej, ale to nie zmienia faktu, że warto dbać o sprzęt dla własnego bezpieczeństwa i pewności, że urządzenie wytrzyma znacznie większe opory i będzie nam służyć dużo dłużej. Zasada częstotliwości jest prosta i wprost proporcjonalna do intensywności użytkowania orbitreka (czym dłuższe i intensywniejsze treningi na urządzeniu, tym częściej należy podawać je konserwacji).

 

Jak widać, konserwacja i przegląd orbitreka nie wymagają specjalistycznej wiedzy inżynierskiej. Zwykle sprowadzają się do szybkiej analizy stanu urządzenia i ewentualnych poprawkach przy użyciu prostych narzędzi typu śrubokręt. Jeżeli natomiast zaniedbamy okresową konserwację czy też czyszczenie, awarie mogą być na tyle poważne, że sprzęt będzie wymagał inspekcji serwisantów lub nawet wymiany. Ponadto miejmy na uwadze fakt, że trening na niesprawdzonym i zaniedbanym sprzęcie jest po prostu niebezpieczny.

Polecamy filmowanie z powietrza www.dronsfera.pl

Pokaż więcej wpisów z Luty 2016
Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 3085 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-23
Obsługa szybka, bez uwag.
2024-05-22
Zgodnie z zamówieniem
pixel