Jakie funkcje ma piłka gimnastyczna?

2019-05-07
Jakie funkcje ma piłka gimnastyczna?

Piłka do ćwiczeń ma wiele zastosowań. Jest popularna wśród kobiet w ciąży, osób które posiadają problemy z bólami kręgosłupa, wadami postawy i jest niezastąpionym narzędziem podczas rehabilitacji. Piłka rehabilitacyjna może służyć nie tylko jako narzędzie do wykonywania ćwiczeń, ale świetnie się sprawdza do siedzenia – dba o prawidłowa postawę całego ciała i zapobiega bólom kręgosłupa spowodowanym długotrwałym siedzeniem w jednej pozycji. Piłka do ćwiczeń jest również bardzo popularna na porodówkach, na całym świecie. Podczas porodu, pomaga kobiecie w walce z bólem i przyspiesza postęp porodu.

Piłka rehabilitacyjna do siedzenia – jaki wpływ ma na plecy?Całkiem skuteczną opcją zarówno do leczenia i prewencji bólu pleców jest wykonywania ćwiczeń z udziałem piłki a nawet zastąpienia nią tradycyjnego krzesła. Podczas siedzenia wymusza ona zachowanie właściwej, wyprostowanej sylwetki i ma na celu zapobieganie lub minimalizowanie dalszych epizodów bólu krzyża. Można wykorzystywać ją w ramach programów rehabilitacyjnych, ale i w domowym zaciszu. Piłka do ćwiczeń jest bardzo skuteczna w rehabilitacji pleców, ponieważ wzmacnia i rozwija mięśnie kręgosłupa, które pomagają go lepiej stabilizować. Piłka do ćwiczeń wykorzystuje także tzw. propriocepcję, czyli zjawisko, które wpływa na zachowanie równowagi przestrzennej. Pożyteczna niestabilność piłki do ćwiczeń zapewnia organizmowi stałe możliwości treningu jego orientacji w przestrzeni i rozwoju naturalnej świadomości ciała. Ulepszona dzięki ćwiczeniom propriocepcja zapewnia organizmowi większą równowagę i stabilność. Przynosi to benefity zarówno osobom starszym, jak i młodym. Ponadto uważa się, że ćwiczenia z piłką rehabilitacyjną mogą pomóc zmniejszyć ból poprzez stymulowanie organizmu do wytwarzania zwiększonych ilości naturalnych inhibitorów bólu. Piłka do ćwiczeń ma dodatkowe zastosowania w takich dziedzinach, jak trening ogólnorozwojowy, trening siłowy lub siłowy, a także w ćwiczeniach dla kobiet w ciąży.


PIŁKI GIMNASTYCZNE DUŻY WYBÓR ->> ZOBACZ


Piłka do ćwiczeń efekty jakie można zaobserwować

W przypadku piłki do ćwiczeń, zwanej również piłką szwajcarską lub piłką fizjoterapeutyczną, do każdego ćwiczenia z jej udziałem wprowadzany jest element niestabilności, którego nie można było by osiągnąć w przypadku tradycyjnych ćwiczeń na twardym podłożu. Ludzkie ciało reaguje naturalnie i automatycznie na niestabilność i stara się utrzymać równowagę. Dzięki temu, w ćwiczenia angażuje się wiele grup mięśni. Można więc stwierdzić, że ćwiczenia z wykorzystaniem piłki są ogólnorozwojowe, z powodzeniem mogą być włączone do treningów fitness. Z biegiem czasu mięśnie wykorzystywane do utrzymywania równowagi na piłce do ćwiczeń stają się silniejsze – wzmacnia się postawa i ujędrnia cała sylwetka. Ćwiczenia z piłką rehabilitacyjną działają najbardziej na mięśnie pleców i mięśnie brzucha.

PIŁKA GIMNASTYCZNA MASUJĄCA BODY SCULPTURE BB 003 56 CM

PIŁKA GIMNASTYCZNA MASUJĄCA BODY SCULPTURE BB 003 56 CM -> zobacz


Korzyści płynące z ćwiczeń na piłce do ćwiczeń dla osób z bólem krzyża


Zwiększona równowaga i koordynacja podstawowych grup mięśni używanych do stabilizacji kręgosłupa i kontroli prawidłowej postawy podczas korzystania z piłki do ćwiczeń, zmniejsza ból w dolnej części pleców. Wiele ćwiczeń z piłką ma na celu sukcesywne poprawianie funkcji kręgosłupa w sposób umożliwiający utrzymanie go w dobrym stanie, poprawę jego elastyczności i odciążenie dysków. W przypadku wszystkich form ćwiczeń wskazane jest, aby spotkać się z odpowiednio wyszkolonym i licencjonowanym specjalistą od ćwiczeń kręgosłupa, takim jak fizjoterapeuta, terapeuta zajęciowy, kręgarz, fizjolog ruchowy lub lekarz medycyny fizycznej i rehabilitant (zwany także fizjoterapeutą). W zależności od konkretnej diagnozy i poziomu bólu, ćwiczenia z piłką będą różne, a odpowiednio wyszkoleni specjaliści kręgosłupa odgrywają kluczową rolę zarówno w opracowywaniu właściwego programu ćwiczeń, jak i dostarczaniu instrukcji dotyczących prawidłowej formy i techniki. Niektóre badania dowodzą, że unikalny rodzaj ruchu kręgosłupa wywołanego za pomocą piłki do ćwiczeń (mały zakres, regulacja równowagi) może pomóc zmniejszyć ból poprzez stymulowanie organizmu do wytwarzania zwiększonych ilości naturalnych inhibitorów bólu.

Garść porad, jak dobrać rozmiar piłki gimnastycznej


Jednym z głównych czynników wyboru piłki do ćwiczeń jest jej trwałość i zdolność do utrzymania kształtu pod dużym naciskiem. Producenci zazwyczaj informują klientów o widełkach wagowych poszczególnych modeli. Piłki do ćwiczeń mogą być sprzedawane bez powietrza, wymaga to ich napompowania. Odpowiednia pompka jest zwykle dołączona do piłki. Podczas pompowania warto przestrzegać instrukcji producenta dotyczących ciśnienia powietrza i poziomów napełnienia. Jedną z korzyści, jaką wielu ludzi ceni jest to, że jest przenośna i lekko. Podczas podróży piłka może zostać umieszczona w walizce i nadmuchana po przybyciu.

ADIDAS PIŁKA GIMNASTYCZNA 65 CM SZARA ADBL-13246GR


Wielkość piłki powinna być również właściwie dopasowana do wzrostu:

-140 cm – 35 cm średnicy
-141-150 cm – 45 cm średnicy
-151 – 165 cm – 55 cm średnicy
-166 – 175 cm – 65 cm średnicy
-176 – 190 cm – 75 cm średnicy
-176 – 190 cm – 75 cm średnicy
-więcej niż 191 cm – 85 cm średnicy

 

ADIDAS PIŁKA GIMNASTYCZNA 65 CM SZARA ADBL-13246GR -> zobaczŚrodki ostrożnościJak zawsze, ważnym środkiem ostrożności jest skonsultowanie swoich zamiarów ćwiczeń z piłką z odpowiednio przeszkolonym pracownikiem służby zdrowia. Bardzo ważne jest również, aby pacjent skonsultował się z lekarzem, jeśli ból kręgosłupa trwa dłużej niż kilka tygodni lub miesiąc, lub jeśli występują jakiekolwiek objawy, które powodują większe obawy o stan swojego zdrowia. Tak jak w przypadku każdego sprzętu do ćwiczeń, należy zawsze przestrzegać instrukcji producenta dotyczących pielęgnacji i użytkowania. Niemniej jednak piłka do ćwiczeń jest raczej bezpiecznym akcesorium, które oprócz wymiernych efektów w zakresie zdrowia i wyglądu ciała, może zagwarantować dobrą zabawę i przełamanie rutyny codziennych ćwiczeń. Aktywność ruchowa z wykorzystaniem piłki jest nawet wskazana dla dzieci - nie tylko podczas zajęć z fizjoterapeutą. Może stanowić również bezpieczne i pożyteczne źródło aktywnej zabawy.

Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 3118 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-06
Trochę dłuższe czekanie , ale to była drabinka gimnastyczna,towar wreszcie dotarł, zgodnie z opisem
2024-06-05
Zamówienie sprawnie zrealizowane. Dobrze spakowane i szybko dostarczone.
pixel