Jak zamontować worek bokserski w domu?

2019-02-03
Jak zamontować worek treningowy w domu?


Worek treningowy, może być świetną alternatywą na utrzymanie dobrej formy sprawnościowej poza siłownią. Jednak zawieszenie takiego sprzętu treningowego może być dość kłopotliwe. Źle dopasowany rodzaj montażu, lub jego przeprowadzenie na nieodpowiedniej powierzchni może nie tylko zniszczyć sufit i ścianę, ale stanowić realne niebezpieczeństwo podczas treningu. Na co zwracać zatem uwagę, aby montaż worka treningowego był solidny i bezpieczny?

 

Lokalizacja i ustawienie


Najważniejszą kwestią, którą należy wziąć pod uwagę jest lokalizacja miejsca na worek treningowy. Z uwagi na fakt, że jest on niezwykle ciężki (tylko wtedy spełnia dobrze swoją rolę), trzeba dokładnie sprawdzić rodzaj powierzchni planowego montażu. Sufit o strukturze karton gipsu, lub wykonany z materiału z dodatkiem wapna z pewnością nie będzie odpowiedni – powierzchnia musi być twarda i wytrzymała. Powierzchnia, która ma być przeznaczona na umieszczenie worka treningowego powinna być w stanie utrzymać ciężar trzykrotnie większy od wagi worka. Warto wziąć także pod uwagę zapewnienie odpowiedniej przestrzeni wokół worka. To zapewni komfortowe i swobodne warunki podczas ćwiczeń.Najlepszym ustawieniem dla worka jest sufitowe. Pozwala ono na najbardziej efektywne ćwiczenia z uwagi na możliwość wykonywania swobodnych ruchów o promieniu 360 stopni wokół worka. Zamontowanie wkrętu w odpowiednim miejscu zapobiega także powstaniu ewentualnych uszkodzeń wyrządzonych przez obracający się worek. Średnia waga worka bokserskiego waha się od 20 do nawet 50 kilogramów, w zależności od jego wielkości i przeznaczenia. Obracając się podczas ćwiczeń może stwarzać jeszcze większe obciążenie dla utrzymującej go powierzchni. Jeśli nie jest się pewnym z jakiego materiału został wykonany sufit lub ściana - warto zapytać fachowca.


Hak sufitowy


Do mocowania worka treningowego najlepiej wykorzystać jest śrubę z okiem – jest znacznie lepsza od haka ponieważ nie jest w stanie spowodować niekontrolowanego upadku worka na ziemię podczas intensywnych ćwiczeń, spowodowanego kołysaniem. Wiercenie dziur w suficie jest jednak dość czasochłonne, wymaga wprawy i czasu. Do ich wykonania niezbędna będzie wiertarka udarowa ze specjalnym wiertłem do betonu. Kołki muszą być również na tyle wytrzymałe , aby były w stanie bez trudu utrzymać wielokrotność ciężaru worka. Najlepszym rozwiązaniem są uchwyty sufitowe, które są w stanie obracać się wokół własnej osi, zakończone specjalnym zapięciem w stylu karabińczyka. Jest to najtańsza i najlepsza forma montażu worka treningowego, lecz nie jest przeznaczona dla wszystkich powierzchni.


Worek bokserski wypełniony z torpedąWorki bokserskie, sprawdź ofertę >> kliknij

 

Alternatywa haka - wieszak sufitowy


Jeśli zawieszenie haka z różnych powodów jest niemożliwe, pozostaje postawić na specjalne wieszaki sufitowe. Są bardziej rozbudowane i jednocześnie ograniczają dowolność montażu. Część haka na worek musi być przymocowana do ściany, część do sufitu. Może to niestety uniemożliwiać swobodne ćwiczenia wokół całej osi worka – ściana będzie nieco ograniczać ruchy. Niemniej jednak wieszak daje większe możliwości montażowe w kwestii odpowiedniej struktury powierzchni – wystarczy solidna ściana, która przejmie większość ciężaru i zapewni pewne utrzymanie ciężaru worka. Wieszak sufitowy posiada formę kąta prostego, na stronie dotykającej ściany ma dodatkowe wsporniki, które pozwalają na stabilne i równomierne rozłożenie ciężaru worka na ścianie.

 

Profesjonalny stojak - drogi, ale mobilny

Jeśli użytkownik worka nie jest zwolennikiem inwazyjnego montażu i ceni sobie wszechstronne i mobilne rozwiązania może zastanowić się nad zakupem specjalnego stojaka na worek treningowy. Co prawda, jest to najdroższe rozwiązanie, ale też daje więcej możliwości niż opisane wyżej metody. Stojak bokserski, dla pewności może być również przytwierdzony do podłogi ( w zależności od modelu). W każdej chwili, według uznania może zostać przeniesiony w inne, dogodne miejsce. Stojaki są najczęściej regulowane – pozwala to na ustawienie worka treningowego w dogodnej do ćwiczeń wysokości optymalnej do wzrostu. Za stojak dobrej jakości przyjdzie zapłacić od około 250 do nawet 800 złotych (i więcej).
Worek treningowy dmuchany


Posiadanie worka treningowego, w domu lub innej przestrzeni pozwala na utrzymanie dobrej formy i kondycji w dowolnym czasie i momencie – bez konieczności odwiedzania siłowni. Podstawą bezpieczeństwa jest profesjonalny i przemyślany montaż. Ćwiczenia z workiem treningowym stanowią dobry trening nie tylko dla sportowców trenujących sztuki walki. Ćwiczenia z workiem to dobry trening ogólnorozwojowy. Poprawiają wytrzymałość organizmu i wspomagają spalanie kalorii co jest pożądane na redukcji. W zależności od jego przeznaczenia - im większy worek tym większe możliwości, należy dokładnie przemyśleć jego wielkość i dopasować do niej odpowiedni sposób montażu. Większy i cięższy worek pozwala na trening nie tylko górnej, ale i dolnej partii ciała na różnych płaszczyznach. Trenując w warunkach domowych nie można również zapominać o rozgrzewce i właściwej technice ćwiczeń. Poza tym, zawieszenie w domu worka treningowego, pod warunkiem posiada na niego przestrzeni jest nie tylko mobilizujące ale i pożyteczne.
 
 
Pokaż więcej wpisów z Luty 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 3094 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-30
Dopiero po zwróceniu uwagi wykryto błąd na stronie, takto bym mogła paczki się nigdy nie doczekać. Na plus to to, że potem już wszystko ruszyło i szybko paczka była u mnie. Jednak czas realizacji w tym przypadku to ponad tydzień
2024-05-23
Obsługa szybka, bez uwag.
pixel