Jak wybrać rakietę do tenisa?

2019-12-28
Jak wybrać rakietę do tenisa?
Na rynku akcesoriów tenisowych dostępnych jest mnóstwo marek i modeli rakiet tenisowych, przez co czasem może być trudno wybrać właściwą dla siebie. Zastanawiając się jaką wybrać rakietę do tenisa trzeba pamiętać, by znaleźć taką, która będzie pasowała do naszego stylu i poziomu gry. Może się to wydawać oczywiste, ale ciągle wiele osób kupuje rakiety zbyt zaawansowane. Żeby lepiej zrozumieć, jak dokonać właściwego wyboru, trzeba wiedzieć, jak szerokość ramy, układ strun, wielkość główki czy waga rakiety wpływają na jej właściwości.

Jak wybrać rakietę do tenisa z odpowiednią ramą?


Szerokość (profil) ramy rakiety ma duży wpływ na charakterystykę grania. Co do zasady wyróżnia się ramy cienkie i grube (szerokie). Cienka rama rakiety tenisowej Cienka rama (zwykle poniżej 23 mm) oznacza, że rakieta jest dostosowana do dobrej kontroli i ma relatywnie małą powierzchnię czystego uderzenia. Takie rakiety są przeznaczone dla tenisistów o wyższych umiejętnościach, którzy nadają piłce szybkość swoim zamachem. Kontrola i szybkość to właściwie dwa bieguny, więc w przypadku rakiet o cienkich ramach możliwość nadania odpowiedniej prędkości dzięki samej rakiecie jest ograniczona. Taka rakieta ma generalnie większą elastyczność, co oznacza, że wolniej reaguje na odbicie.

 

Szeroka rama rakiety tenisowej

 

Jeśli więc zastanawiamy się jak dobrać rakietę do tenisa, gdy dopiero zaczynamy przygodę z nim, to lepiej postawić na ramę o szerszym profilu. Szersza rama daje lepszą możliwość generowania prędkości odbicia przy pomocy samej rakiety, więc gracz nie musi nadawać przyspieszenia sam. Taki sprzęt pomaga nie tylko szybciej uderzyć piłkę, ale także nadać jej większą rotację. Dzięki temu, że znacząco wspomaga graczy we właściwym odbiciu, jest znacznie lepszym wyborem dla tenisistów, którzy nie mają zbyt zaawansowanych umiejętności technicznych.

 

Układ strun podpowie, jaką wybrać rakietę do tenisa

 

Układ strun jest stosunkiem strun poziomych do pionowych, który także ma wpływ na wybór odpowiedniej rakiety. Rakiety o gęstszym (tzw. zamkniętym) układzie dają większą kontrolę nad odbiciem, w związku z czym są częściej stosowane w rakietach o cienkich ramach. Stąd też zaleca się je graczom o większych umiejętnościach technicznych, którzy potrafią sami regulować siłę i kierunek uderzenia. Z kolei rzadszy układ strun jest nazywany "otwartym". Daje on możliwość łatwiejszego nadawania piłce prędkości, ale zmniejsza kontrolę nad uderzeniem. Podobnie jak ramy o szerszym profilu dobrze pasuje graczom początkującym. Układ jest wyrażany liczbami w stosunku strun pion/poziom. Przykładowe liczby to 16/19 - układ otwarty (rzadki) i 18/20 - układ zamknięty (gęsty).

 

Jak dobrać rakietę do tenisa?

 


Wielkość główki

 

Wielkość główki rakiety tenisowej jest zwykle wyrażana w calach kwadratowych. Obecnie większość rakiet mieści się w przedziale 95 - 105 cali2. Ta powierzchnia ma tak duże znaczenie ze względu na wielkość pola zwanego z angielska "sweetspot".

 


Sprawdź rakiety tenisowe - duży wybór >> kliknij!

 

 

Czym jest "sweetspot"?

 

Im mniejszą główkę ma rakieta, tym mniejsze będzie też pole powierzchni czystego uderzenia, czyli właśnie "sweetspot". To ta część powierzchni odbicia, która daje najbardziej dokładne uderzenie. Łatwo więc się domyślić, że im jest ona mniejsza, tym trudniejsze zadanie dla każdego gracza.

 

Jak wybrać rakietę do tenisa z odpowiednio dużą powierzchnią odbicia?

RAKIETA TENISOWA HEAD MX CYBER ELITE

Ponownie można wskazać, że mniejsze rakiety z mniejszym "sweetspotem" lepiej nadają się dla zaawansowanych graczy, którzy dysponują lepszym czuciem piłki i kontrolą. Tym słabiej radzącym sobie na korcie z pewnością pomoże większa główka, dzięki której będą w stanie częściej czysto trafiać piłkę. Coraz lżejsze rakiety do tenisa Waga rakiet tenisowych waha się w granicach 275 - 325 mm, przy czym rozwój idzie w stronę produkcji sprzętu lekkiego i łatwego w manewrowaniu. Cięższe rakiety często wydają się bardziej stabilne i pozwalają na pewniejsze zagrania, ale producenci robią wszystko, by obniżanie masy nie wpływało na zmniejszenie prędkości uderzenia. Nie jest łatwo odpowiedzieć na pytanie, jaką wybrać rakietę do tenisa, gdy zastanawiamy się nad jej masą. W tym przypadku nieco większe znaczenie od poziomu gracza mają cechy, jakich poszukujemy. Generalnie zawodowcy grają cięższymi rakietami od amatorów, ale zdarzają się rakiety pozwalające na nadawanie większego przyspieszenia, mimo że ważą niewiele.

Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 3137 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-21
Szybka realizacja zamówienia, polecam
2024-06-19
Wszystko ok
pixel