Jak wybrać najlepszy czepek pływacki?

2019-06-22
Jak wybrać najlepszy czepek pływacki?Czepek pływacki to przydatny, a czasem wręcz obowiązkowy element ubioru, każdej osoby korzystającej z usług krytej pływalni. Chociaż nie wyglądamy w nim korzystnie, jego obecność z pewnością przynosi więcej pożytku niż szkody. Jak więc wybrać najlepszy czepek pływacki, aby właściwie spełniał swoje funkcje?

Jak wybrać najlepszy czepek pływacki - na co zwrócić uwagę przy zakupie czepka pływackiego

Głównym zadaniem czepka pływackiego jest ochrona głowy i uszu właściciela przed chlorowaną wodą, a także zabezpieczenie basenu przed zanieczyszczeniami, w postaci samych włosów i wszelkich substancji, jakie mogą się na nich znajdować. Baseny kryte przykładają do tego szczególną uwagę, ponieważ zależy im, aby woda była czysta jak najdłużej. Istotny jest także fakt, że plączące się podczas pływania włosy mogą zagrażać naszemu bezpieczeństwu. Bardzo ważne jest zatem wybranie czepka, który będzie zbierał dokładnie całą fryzurę i odpowiednio przylegał do głowy, ale pozostanie przy tym komfortowy w użytkowaniu.

Zwróć uwagę na materiał czepka

Na rynku dostępne są czepki pływackie wykonane z lycry, poliestru, lateksu i silikonu. Dwa pierwsze spełniają wszystkie funkcje ochronne, nie dopuszczają do kontaktu włosów, uszu i skóry głowy z chlorowaną wodą, a dodatkowo są względnie niedrogie. Ich minusem jest niestety fakt, że mogą ciągnąć za włosy, co przeszkadza zwłaszcza osobom z długą fryzurą. Czepki materiałowe są wygodniejsze w użytkowaniu, jednak przemakają przez co nie do końca sprawdzają się w swojej roli. Mimo to przytrzymują włosy w jednym miejscu i spełniają wymóg obowiązkowego zakładania czepka na basenie, więc osoby, które jako priorytet stawiają własny komfort, będą zadowolone z jego użytkowania.


CZEPEK DO PŁYWANIA SPEEDO PACE CAP

Rozmiar czepka pływackiego jest najważniejszy

Źle dobrany rozmiar czepka sprawi, że nawet najwyższej jakości produkt będzie niepraktyczny. Zbyt ciasny będzie kłopotliwy podczas zakładania i zdejmowania, a co gorsza może wywołać ból głowy. Z kolei za luźny zsunie się podczas pływania w basenie, bądź przepuści wodę do środka. Odpowiedni rozmiar poznamy po tym, jak przykrywa naszą głowę. Powinien idealnie przylegać przy krawędziach, nie powodować dyskomfortu i zakrywać dokładnie całe włosy.

Cena nie pozostaje bez znaczenia

Jeśli często korzystasz z basenów i jesteś zaawansowanym pływakiem z pewnością powinieneś zainwestować w droższy, bardziej specjalistyczny czepek pływacki. Jednak jeżeli pływasz sporadycznie i traktujesz to bardziej jako rozrywkę niż sport, możesz kupić dobry produkt już za kilka złotych.

Czepek na długie włosy - jak wybrać najlepszy?

Długie włosy są na basenie szczególnie problematyczne. Po pierwsze, trudno jest upchnąć je podczas zakładania czepka. Po drugie, mogą powodować dyskomfort i sprawiać, że jego krawędzie będą się odchylać, wpuszczając do środka wodę. Na rynku dostępne są jednak specjalistyczne produkty o poszerzonej części tylnej, która stanowi miejsce przeznaczone właśnie na długie i gęste włosy. Dobrze jest również wiedzieć, jak zakładać czepek pływacki mając długą fryzurę. Warto pamiętać, aby przed jego założeniem zaczesać włosy dokładnie do tyłu i mocno związać gumką, co znacznie ułatwi zarówno jego zakładanie, jak i zdejmowanie.Czepki pływackie duży wybór ->> zobacz nasze produkty!


Jak zakładać czepek pływacki?

Osoby z krótkimi włosami mają pełną dowolność wyboru techniki zakładania czepka. Ważne jednak, by odpowiednio mocno naciągały go na uszy i dopilnowały, by idealnie przylegał do skóry. Z kolei każdy z fryzurą od średniej po bardzo długą powinien w pierwszej kolejności zaczesać ją do tyłu i związać wygodną, nieuwierającą gumką, a następnie rozpocząć zakładanie czepka pływackiego od tyłu, zbierając w ten sposób cały kucyk czy kok do środka. Końcowym etapem jest naciągnięcie go na całą głowę poprzez wsunięcie do wnętrza całych dłoni. Bardzo ważne jest ostrożne rozciąganie materiału, ponieważ gorszej jakości tworzywa mogą zwyczajnie się rozerwać. Szczególnie często doświadczają tego osoby, które lubią zapuszczać długie paznokcie.

ZESTAW PŁYWACKI SPURT SET 1100 AF 11 BLACK + MI 2 ZEBRA

Czepek silikonowy czy lateksowy - który lepiej się sprawdzi?

Najskuteczniej chroniącymi zarówno głowę, jak i czystość basenu czepkami są te wykonane z silikonu i lateksu. Oba produkty wyglądają podobnie, ale różnią się swoimi właściwościami. Jak więc zdecydować, czy lepszy będzie dla nas czepek silikonowy czy lateksowy?

Cechy czepków silikonowych

Czepki silikonowe to częsty wybór dla dzieci i dorosłych. Materiał ten wyróżnia się wytrzymałością, dzięki czemu może posłużyć swojemu użytkownikowi przez wiele lat. Jest bardzo rozciągliwy i doskonale przylega do głowy, chroniąc ją przed wodą z chlorem. Co więcej, łatwo się zakłada i zdejmuje, a w dodatku nie ciągnie i nie wyrywa włosów. Niektóre modele są także cieńsze u góry, dzięki czemu lepiej się układają.

Cechy czepków lateksowych

Czepki lateksowe są znacznie cieńsze niż te wykonane z silikonu, przy czym jednakowo dobrze chronią naszą głowę przed wodą. Ich atutem jest większy komfort noszenia, szczególnie przy wyższych temperaturach panujących na basenie. Do minusów należy jednak zaliczyć gorszą rozciągliwość i częsty efekt wyrwanych włosów. Wybierając czepek pływacki warto wziąć pod uwagę własną fryzurę i oczekiwania odnośne komfortu noszenia tego typu produktu. Dla osób, które często korzystają z pływalni najlepszy będzie ten wykonany z elastycznego, wodoodpornego tworzywa. Jeśli masz krótkie włosy, możesz zdecydować się na czepek lateksowy, który będzie na głowie praktycznie niewyczuwalny. Jeżeli jednak twoja fryzura jest nieco dłuższa, wybierz ten z silikonu, najlepiej specjalistyczny, który zapewni ci pełen komfort użytkowania i ochroni twoje włosy przed zniszczeniem.

 

Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 3076 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-12
Polecam
2024-05-08
Polecam
pixel