Jak właściwie dobrać łyżwy?

2020-01-29
Jak właściwie dobrać łyżwy??
Istnieje wiele powodów, dla których jazda na łyżwach jest jednym z wiodących sportów ekstremalnych. Oprócz osobistej przyjemności czerpanej z jazdy na łyżwach, jest to doskonały sposób na utrzymanie formy. Łyżwiarstwo to idealne hobby dla tych, którzy już korzystają z rolek, ponieważ ruchy są bardzo podobne. Z każdą dyscypliną łyżwiarską związane są indywidualne wymagania dotyczące łyżew, o których należy pamiętać przed ich zakupem. Właściwie dopasowany but może zapobiec bolesnym pęcherzom i poprawić styl jazdy. Ponadto, kombinacja buta i ostrza powinna być dostosowana do wieku, poziomu umiejętności i potrzeb użytkownika. Na co zwrócić uwagę przy wyborze łyżew? Jakie łyżwy kupić i jakie funkcje muszą spełniać, by były odpowiednie do gry w hokeja, budowy ciała i stopnia zaawansowania jazdy na lodzie? Jak odróżnić łyżwy od siebie, aby znaleźć tę parę, która jest najwłaściwsza? Jakie łyżwy kupić?


Różnice między łyżwami figurowymi a łyżwami hokejowymi

 

ŁYŻWY HOKEJOWE SMJ SPORT VANCOUVER

Łyżwy hokejowe SMJ Vancouver - sprawdź


Choć dla niewprawnego oka wszystkie łyżwy mogą wyglądać tak samo, nowoczesne łyżwy to osiągnięcie technologiczne w inżynierii i projektowaniu na najwyższym poziomie. Większość współczesnych łyżew posiada zbliżoną do siebie ogólną konstrukcję (płoza, but, sznurówki itp.), a różnica pojawia się w ich cenie i przeznaczeniu. W łyżwach wykorzystuje się mocne metalowe ostrze, przymocowane do wygodnego i sztywnego buta.W świecie łyżwiarstwa istnieją dwa główne rodzaje łyżew: do gry w hokeja na lodzie i do łyżwiarstwa figurowego. Oprócz oczywistych odrębności w użytkowaniu, te dwa typy posiadają wiele widocznych różnic w designie i materiałach, z jakich zostały wykonane.Łyżwy do jazdy figurowejŁyżwiarstwo figurowe wymaga od wykonawców skoków, obrotów, szybkich zwrotów w wysoce choreograficznych kombinacjach. W rezultacie, łyżwy figurowe muszą być bardzo elastyczne i najlepiej, by były wykonane z grubej skóry naturalnej lub syntetycznej. Łyżwy figurowe charakteryzują się dużą i szeroką płozą z małymi ząbkami na przodzie w celu zachowania kontroli w czasie akrobacji, wysokim butem stabilizującym staw skokowy i haczykami do sznurówek, co usprawnia jego założenie. Łyżwy hokejowe Podczas gdy łyżwy figurowe zostały zaprojektowane z myślą o szybkości i gracji, łyżwy hokejowe są tak ukształtowane, aby wytrzymywały wysokie obciążenia fizyczne powstałe w trakcie intensywnej jazdy. Wykonane są z połączenia skóry i materiałów syntetycznych (nylon) w celu zapewnienia maksymalnej ochrony i zwrotności. Łyżwy hokejowe są lżejsze od figurówek, zapewniają większe wsparcie stopie i kostce, dzięki zaokrąglonym z tyłu ostrzom oraz mają na pięcie wzmocnienie, które ma uchronić przed urazem ścięgno Achillesa. Mają zakrzywiony przód i tył, aby zwiększyć prędkość podczas jazdy do tyłu lub do przodu i nie posiadają czubków. Podeszwy są plastikowe lub wykonane z włókna szklanego. Płozy są zwykle węższe w porównaniu do łyżew figurowych.Jakie łyżwy dla początkujących osób będą właściwe?

 

ŁYŻWY FIGUROWE SMJ SPORT GRACEWiele osób rozpoczynających swoją przygodę z jazdą na lodzie zastanawia się, jakie łyżwy dla początkujących będą najlepsze? Przede wszystkim, nie muszą mieć butów z dużą ilością wyściółki na języku ani dodatkowych haczyków przy wiązaniach. Trzy haczyki w zupełności powinny wystarczyć. Ponadto, łyżwy dla dzieci posiadają klamry umożliwiające szybkie zapięcie buta. Buty i podszewka zaprojektowane zostały z syntetycznych materiałów, a podeszwa z tworzywa PVC. Łyżwy mają także podstawowe ostrza, które nadają się do jazdy rekreacyjnej, natomiast nie są zalecane do zaawansowanych manewrów i skoków. Tutaj doskonale sprawdzą się także łyżwy do hokeja, które dzięki specjalnemu usztywnieniu w obrębie stawu skokowego zapewniają lepsze utrzymanie równowagi, co ma duże znaczenia dla osób rozpoczynających naukę jazdy na lodzie.Jak właściwie wybrać łyżwy?


Aby odpowiednio dobrać łyżwy, należy wziąć pod uwagę poziom umiejętności użytkownika i ich przeznaczenie: czy będzie to para dla osoby, która trenuje łyżwiarstwo zawodowo, gra w hokeja na lodzie, jeździ amatorsko od jakiegoś już czasu, czy dopiero rozpoczyna jazdę rekreacyjną? W sprzedaży dostępne są różne rodzaje łyżew zaprojektowane dla różnych stopni zaawansowania. Istnieje kilka dobrych wskazówek, które podpowiedzą, jak wybrać łyżwy, by jazda w nich była przyjemnością:

But po założeniu na stopę powinien być wygodny i w żadnym wypadku nie może uciskać na kostkę czy palce, niezależnie od tego, czy jest przeznaczony do jazdy na łyżwach hokejowych, czy figurowych. Celowo jest sztywny, ze wzmocnieniami w kostce, aby wspierać stopę i staw skokowy podczas poruszania się po lodzie. Tańsze łyżwy mają płozę przymocowaną bezpośrednio do buta, co może sprawić, że wymiana ostrza stanie się prawie niemożliwa. Większość droższych łyżew ma oddzielny uchwyt na ostrze wykonany z utwardzonego tworzywa sztucznego, który utrzymuje ostrze stabilnie w miejscu. Ostrza do hokeja są krótsze i zakrzywione, aby zwiększyć prędkość i zwrotność.


Łyżwy do jazdy szybkiej i figurowej są dłuższe i bardziej płaskie

 

Przy zakupie łyżew warto upewnić się, że ostrze zostało wykonane ze stali węglowej pokrytej chromem zapewniającej maksymalną wytrzymałość i ostrość. Większość ostrzy ma około 4 mm grubości, ale mogą się one różnić w zależności od preferencji, wieku, masy ciała i poziomu umiejętności. Węższe ostrza są szybsze, ale mniej stabilne, dlatego szersze ostrza są lepszym wyborem dla osób początkujących. Rozmiary łyżew niekoniecznie pasują do rozmiarów butów, więc warto przymierzyć kilka różnych par, aby określić najlepsze dopasowanie. Łyżwy dziecięce powinny mieć trochę miejsca, ale nadal być wygodne. Inną opcją jest poszukiwanie regulowanych łyżew, które umożliwiają zmianę rozmiaru w celu dopasowania do rosnących stóp. Buty dostępne są także w różnych szerokościach. Ważne jest, aby pamiętać, że łyżwy, tak jak i buty, mogą wymagać kilku sesji, aby się dostosować do stopy. Nie warto się obawiać, jeśli pojawi się chwilowy dyskomfort podczas pierwszych kilku uderzeń w lód.
Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 3118 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-06
Wszystko ok ,polecam.
2024-06-05
Ok
pixel