Jak grać w badmintona?
Badminton – podstawy, czyli co warto wiedzieć
Badminton, czyli sport, który bywa nazywany również „kometką” to 2- lub 4-osobowa gra, w którą mógł spróbować pograć chyba każdy. Badminton cieszy się tak dużą popularnością i jest powszechnie uprawiany w formie rekreacyjnej „dla zdrowia”, ponieważ nie wymaga od graczy dużych nakładów finansowych na zakup specjalistycznego sprzętu oraz wybitnego przygotowania fizycznego. Zestaw tanich lotek oraz rakietek, które pozwolą na postawnie pierwszych kroków w tym sporcie, można zakupić już za kilkadziesiąt złotych. Wszystko się oczywiście zmienia w momencie, kiedy zaczynamy myśleć o badmintonie w nieco bardziej poważny sposób – zawody to już całkiem inna kwestia. Wtedy popularna „kometka” przestaje być tylko sposobem na rozruszanie kości, a staje się bardzo wymagającą dyscypliną sportu.
KONIECZNIE SPRAWDŹ nasze produkty do badmintona!
Krótka historia Badmintona
Boisko i zasady gry w Badmintona
Przedstawiamy teraz wymiary boiska do badmintona i zasady gry w badmintona. Pole do gry ma kształt prostokąta o wymiarach 13,40 x 6,10 m. Na środku boiska znajdziemy oczywiście siatę, która wieszana jest na słupkach i ma wysokość 155 centymetrów. W przypadku rozgrywek na zasadach olimpijskich mecze grane są do dwóch wygranych setów przez jedną ze stron (tzn. zawodnika lub parę w przypadku debla). Punkty zdobywane są tylko przy własnym serwisie, bez strat (czyli punktów ujemnych). Gracze znajdują się po przeciwnych stronach boiska, natomiast serwujący musi prowadzać lotkę do gry z prawej strony na początku rozgrywki oraz przy wyniku parzystym. Gdy gracz serwujący posiada nieparzystą liczbę punktów, serwuje z lewej strony boiska. Punkty zdobywa strona serwująca w momencie, kiedy przeciwnik nie odbierze lotki lub popełni innego rodzaju błąd. Zmiana serwisu następuje, kiedy błąd popełni strona serwująca. Sety rozgrywane są do 21 punktów (tj. do momentu, aż jedna ze stron zdobędzie 21 punktów). Jeżeli zawodnicy osiągnął wynik 20:20, to seta wygrywa strona zdobywająca przewagę dwóch punktów. Jeśli jednak rezultat seta nie zostanie rozstrzygnięty do momentu, kiedy wynik będzie wynosił 29:29, zwycięża strona, która zdobędzie ostatni, trzydziesty punkt.
Zasady serwisu
Serwis odgrywa bardzo ważną rolę w grze w badmintona, ponieważ musi zostać wykonany w odpowiedni sposób, a do tego, punkty zdobywamy tylko wtedy, kiedy to my wprowadzamy lotkę do gry. Osoba serwująca i gracz odbierający zawsze stoją po przekątnej w polu do gry. Podczas serwisu nie można odrywać stóp od boiska, a lotka przy wykonywaniu serwisu musi znajdować się poniżej talii zawodnika serwującego. Rakieta serwującego musi się podczas serwu znajdować poniżej dłoni gracza, a sama lotka nie może dotknąć siatki.
Dlaczego i jak grać w badmintona?
Badminton to bardzo ciekawy sport, który śmiało mogą uprawiać wszyscy. Oczywiście, że nie na najwyższym poziomie, tak jak ma to miejsce w przypadku profesjonalistów, ale nawet rekreacyjna gra w „kometkę” będzie bardzo korzystna dla zdrowia. Badminton pomaga w spaleniu kalorii i schudnięciu. Sytuacja z badmintonem jest podobna, jak z pływaniem – nie czujemy, jakbyśmy się bardzo męczyli (mowa oczywiście o rekreacyjnym uprawianiu tych sportów), a spalamy naprawdę dużą ilość kalorii. Nie powinniśmy się tym jednak dziwić – w końcu gra wymaga stałego ruchu, biegania i skakania. Już godzina gry kilka razy w tygodniu pozwala pobudzić metabolizm i spalić wystarczającą ilość kalorii, aby dostarczyć organizmowi rekomendowaną ilość ruchu oraz zapobiec występowaniu wielu chorób, jak np. cukrzyca lub zawał.