Jak dobrać kask rowerowy? 6 porad

2019-12-20
Jak dobrać kask rowerowy? 6 porad
Jak dobrać kask rowerowy? Przeczytaj 6 porad na ten temat!/>Kask rowerowy to jedno z tych akcesoriów, o których wypowiadają się zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy. Co prawda kaski rowerowe nie są obowiązkowym wyposażeniem rowerzysty w Polsce, jednak nie należy zapominać o tym, iż może on ochronić głowę przed poważnymi urazami czaszki w sytuacji wypadku. Fakt posiadania kasku to jedno, natomiast dobór odpowiedniego rozmiaru to drugie. O czym warto pamiętać, kupując kask rowerowy? Jak dobrać kask rowerowy? 6 porad, które pomogą Ci kupić najlepszy wariant!

 

Dlaczego warto kupić kask rowerowy?

 

Kask rowerowy warto zakupić bez względu na ilość przejechanych dziennie na rowerze kilometrów. Dzięki niemu możemy skutecznie ochronić naszą czaszkę przed poważnymi urazami. To niezwykle skuteczna metoda ochrony głowy i czaszki. Dobrej jakości kask rowerowy może zamortyzować wstrząsy oraz zapobiec urazom mechanicznym czaszki, co mogłoby doprowadzić nawet do śmierci. Co prawda dorosłe osoby bardzo rzadko jak dotąd decydują się na tę formę ochrony. Na szczęście obecnie rodzice przykładają ogromną wagę do bezpieczeństwa swoich dzieci, co przyczynia się do wzrostu popularności gadżetów tego typu.

 

Czym kierować się podczas zakupu kasku rowerowego?

 

Jak dobrać kask rowerowy? 6 porad wystarczy w zupełności, aby dobrać odpowiedni wariant. Podczas zakupów warto mieć na uwadze takie aspekty, jak:

  • Obwód głowy swojej lub dziecka,
  • rodzaj tworzywa użytego do wykonania kasku,
  • jakość wykonania kasku,
  • liczbę otworów wentylacyjnych,
  • regulację zapięcia,
  • cenę.

 
Bogata oferta kasków ->> sprawdź teraz!Obwód głowy

 

Dobór odpowiedniego rozmiaru kasku zapewnia większe bezpieczeństwo podczas przejażdżek. Jeżeli kask jest zbyt luźny lub zbyt ciasny, nie będzie chronił czaszki głowy poprawnie. W jaki sposób jednak dokonać pomiarów, aby kask dobrany był prawidłowo? Do dokonania pomiary wystarczy taśma krawiecka, której elastyczność pozwoli na dokładne zmierzenie szerokości głowy. Głowę należy objąć taśmą swobodnie w taki sposób, aby nie była zbyt luźna, ale także, aby zbyt mocno nie opinała się na głowie. Pomiary powinny zostać przeprowadzone ponad linią brwi (około 2 cm), a także powinna przechodzić nad uszami. Po zmierzeniu głowy należy dobrać kask zgodnie z podanymi rozmiarami. W przypadku chęci noszenia kasku na czapce, do pomiarów należy dodać 1 cm.


KASK POWERBLADE JUNIOR

 

Rodzaj tworzywa użytego do wykonania kasku

 

Wśród głównych tworzyw, z jakich obecnie wykonywane są kaski, wymienić można poliester, nylon, celuloid, polikarbon i polistyren. Najtrwalszym jednak tworzywem spośród wymienionych okazuje się poliarbon. Jest on niezwykle mocny i wytrzymały. Co ciekawe, odporny jest także na negatywne warunki atmosferyczne, odkształcenia, a nawet zadrapania. Zakup takiego kasku to doskonała inwestycja, gdyż przez wiele lat będzie pozostawał on w nienaruszonej formie. Jest to jednak stosunkowo drogi materiał. Kaski wykonane z tego surowca są jednymi z najdroższych wariantów na rynku, jednak biorąc pod uwagę wytrzymałość, a także fakt zapewnienia bezpieczeństwa i zdrowia, wydaje się to inwestycją zasadną.

Jakość wykonania kasku

 

Jakość wykonania kasku w dużej mierze uzależniona jest od rodzaju materiału, który został użyty do jego wykonania. Należy mieć jednak na uwadze, iż obecnie klienci mogą korzystać ze stron internetowych, na których widoczne są testy danego przedmiotu. W wielu przypadkach swoimi opiniami dzielą się także internauci. Dzięki temu kierować można się tym, co napisali inni, aby nie popełnić absolutnie żadnego błędu podczas zakupów. Istotny w tym przypadku jest nie tylko materiał zewnętrzny, ale także wewnętrzna wyściółka, która amortyzuje głowę przed upadkiem i niweluje ryzyko skaleczenia głowy i jej okolic.

 

Liczba otworów wentylacyjnych

 

Ilość otworów, przez które przedostaje się powietrze, zapewnia głowie wentylację. Dzięki nawet niewielkim otworom głowa nie poci się i nie przegrzewa. Podczas zakupów należy wręcz zwrócić szczególną uwagę na to, jaka liczba otworów znajduje się na naszym kasku. Od jakości wentylacji kasku zależy także poziom hałasu. Wentylację w kaskach zasadniczo podzielić można na dwie główne grupy, czyli na kaski z wentylacją dla sportowców i dla całej reszty rowerzystów. W kaskach sportowych kluczowa jest ilość dostarczanego powietrza. Obciążenie, stres, a także presja sprawia, że zawodnicy pocą się znacznie szybciej i zacznie intensywniej, niż inne grupy sportowców. Stąd producenci umieszczają w profesjonalnych kaskach nieco więcej kanałów. Istotne w tym przypadku jest także to, że większa liczba otworów wentylacyjnych to niższy poziom hałasu. Kaski klasy premium zawsze będą cichsze niż dostępne w sklepach sportowych tańsze odpowiedniki.

KASK SPOKEY JOKER

 

Regulacja zapięcia

 

Jeżeli kask ma spełniać swoją funkcję jak najlepiej, musi zostać odpowiednio zapięty i przygotowany. W jaki sposób należy dopasować kask sobie i dziecku, aby zapewnić maksymalną ochronę. Kask należy nałożyć na głowie w taki sposób, aby znajdował się około 2 cm nad łukiem brwiowym i nie nachodził na uszy. Przód i tył kasku powinien znajdować się na tym samym poziomie. Niestety na ulicach notorycznie zauważa się dzieci, które jeżdżą rowerem z kaskiem pochylonym do dołu. To zagraża ich bezpieczeństwu. Pokrętłem regulacyjnym umieszczonym z tyłu należy tak dopasować kask, aby nie był zbyt luźny i zbyt mocno nie opinał się na głowie. Pod kask dziecka nie należy nakładać żadnych czapek! Wyjątkiem jest założenie cienkiej chustki, jeżeli na zewnątrz jest chłodno. Paski boczne powinny zostać tak wyregulowane, aby wytworzyły literę Y. Klamerki po obu stronach głowy powinny być symetryczne. Warto mieć na uwadze, iż regulacja bocznych sprzączek nie należy do prostych czynności. Jeżeli jednak kask zostanie wyregulowany w sposób poprawny, podczas kolejnych wypraw nie będzie konieczności absolutnie żadnych poprawek.

 

Cena

 

Na rynku dostępne są kaski oferowane przez wielu różnych producentów. Nie zawsze jednak sprawdza się zasada proporcjonalności jakości do ceny. Warto podczas zakupu przeglądać rankingi i wybrać kask, który przez wiele lat będzie doskonale ochraniał naszą głowę lub głowę dziecka. To inwestycja na długie lata, dlatego warto postawić na nieco bardziej zaawansowane technologie.

Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 3122 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-14
polecam
2024-06-06
Wszystko ok ,polecam.
pixel