Gra w tenisa dla początkujących

2019-12-16
Gra w tenisa dla początkujących - wszystko, co powinieneś wiedzieć o tej fascynującej grze!

Tenis to sport przynoszący wiele korzyści - to nie tylko świetna rozrywka i odstresowanie, ale także idealny sposób na dbanie o kondycję i poprawę stanu zdrowia. Nic dziwnego, że to jeden z najpopularniejszych sportów na świecie, którego rozgrywki przyciągają przed telewizory miliony ludzi, a dalsze dziesiątki milionów ją praktykują. Wbrew pozorom gra w tenisa dla początkujących nie musi być dużym wyzwaniem. Dziś podpowiadamy, jak się za to zabrać.

Gra w tenisa dla początkujących - zasady gry w tenisa

Zasady gry w tenisa, mimo iż w różnych formach znanego ludziom już od starożytności, zostały spisane dopiero w roku 1877. Z czasem wyewoluowały do tego, czym jest on obecnie. Aktualnie mecze rozgrywa się na boisku o wymiarach 23,78 m na 8,23 m lub 10,97 m (gra pojedyncza/debel lub mikst), starając się przebijać piłkę ponad mierzącą 91 cm (przy słupkach 106 cm) siatką, na pole przeciwnika.

 

RAKIETA TENISOWA BABOLAT PURE DRIVE NC 101296 - sprawdź

 

RAKIETA TENISOWA BABOLAT PURE DRIVE NC 101296

Rozgrywka - podawanie i odbieranie

 

Do rozgrywki wykorzystuje się rakietę tenisową, o ściśle określonych wymiarach maksymalnych (max. 73,66 cm długości i 31,75 cm szerokości) i piłkę tenisową. Grę rozpoczyna się od wykonania podania (inaczej nazywanego serwowaniem), podczas którego zawodnik rozgrywający musi zajmować określoną pozycję na korcie (naprzemiennie za prawą i lewą połową linii głównej), jego stopy muszą znajdować się poza linią główną. Zagrywkę rozpoczyna się wyrzuceniem piłeczki w górę i zanim dotknie ona ziemi, uderzeniem jej rakietą, tak aby odbiła się na połowie przeciwnika. Jest on określony jako odbierający i jego zadaniem jest odbicie piłeczki w taki sposób, by kolejny raz dotknęła ona powierzchni boiska w polu należącym do zawodnika po drugiej stronie. Podający i odbierający zamieniają się rolami po rozegraniu pełnego gema (punktacja w tenisie zostanie omówiona poniżej).

 

 

Gra w tenisa dla początkujących - punktacja w tenisie

 

Omówienie, jak przebiega punktacja w tenisie, warto zacząć od tego, za co otrzymuje się i traci punkty podczas rozgrywki. Przegrywa się punkty, m.in. gdy:

  • dwukrotnie z rzędu źle poda piłkę,
  • piłeczka, po uprzednim podaniu od przeciwnika, drugi raz dotknie boiska,
  • po odbiciu piłeczka odbije się od innego przedmiotu, lub osoby, niebędących częścią gry, lub w stałe urządzenie kortu,
  • piłeczka celowo zostanie przeniesiona rakietą, złapana lub odbita więcej, niż jeden raz,
  • odbije piłkę, zanim znajdzie się nad jego polem,
  • piłeczka dotknie zawodnika, lub czegokolwiek należącego do niego, poza rakietą.

Jak wygląda sama punktacja w tenisie? 

 

Mecz podzielony jest na sety, które dzielą się na gemy. Większość rozgrywek trwa do wygrania przez jednego z zawodników 2 setów (z maksymalnie 3 rozegranych), choć na niektórych turniejach gra się dłużej - do 3 z maksymalnie pięciu rozegranych. Każdy z setów składa się z serii gemów - do wygrania seta potrzeba wygrać co najmniej 6 gemów, mając dwa punkty przewagi (np. 6:4), w innym przypadku gra jest kontynuowana do czasu uzyskania dwupunktowego prowadzenia (np. 8:6).

Każdy gem wymaga zwyciężenia w co najmniej czterech zagraniach, przy co najmniej dwupunktowej przewadze. Wyniki podczas gema są liczone zupełnie inaczej, niż w innych sportach - po pierwszym zwycięstwie ma się 15 punktów, następnie 30, po kolejnym 40, a czwarte zwycięstwo kończy się zdobyciem gema, o ile zachowana jest co najmniej dwupunktowa przewaga (czyli np. "do 30-tu").


PIŁKI DO TENISA ZIEMNEGO WILSON AUSTRALIAN OPEN - sprawdź!PIŁKI DO TENISA ZIEMNEGO WILSON AUSTRALIAN OPEN

Gra w tenisa dla początkujących - nauka gry w tenisa

 

Nauka gry w tenisa, wbrew początkowemu wrażeniu złożoności i skomplikowania zasad, jest całkiem przyjemna i przynosi sporo radości. Nawet 6-letnie dzieci są w stanie opanować jego zasady, technikę i z powodzeniem brać udział w turniejach (oczywiście w swojej kategorii wiekowej). Nauka gry w tenisa wcale nie musi wiązać się z dużymi wydatkami - w lecie korty można wynająć już od 15-20 złotych za godzinę, a koszt trenera to kolejne 40-80 złotych (można uczyć się w grupach). Sam zestaw, niezbędny do rozpoczęcia nauki to buty i rakieta, które w podstawowych wariantach nie powinny być zbytnim obciążeniem finansowym.
Gra w tenisa to świetny sposób na aktywne spędzanie większej ilości czasu - dla dorosłych i dla dzieci. Dlaczego więc już dziś nie spróbować i włączyć jego lekcji do swojego harmonogramu?
 
Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 3122 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-11
Wszystko OK
2024-06-06
Ok
pixel