Do czego służą programy treningowe w orbitreku.

2017-02-10

Do czego służą programy treningowe w orbitreku.

Czasy, kiedy ułożenie planu treningowego i rozwianie tajemnic związanych z odpowiednim doborem ćwiczeń oraz ich intensywności dawno przeminęły. Dziś nie musimy angażować trenerów personalnych, aby cieszyć się sportem i efektami związanymi z wykonywaniem ćwiczeń fizycznych. Dlaczego? Ponieważ producenci takich urządzeń, jak  orbitreki postanowili pomóc ćwiczącym, dołączając do sprzętów specjalne komputery z zaprogramowanymi trybami treningu. To nic innego, jak predefiniowane ustawienia sprzętu, które potrafią imitować najtrudniejsze warunki biegu czy też symulować inne ćwiczenia fizyczne, dostosowując opór oraz intensywność do naszych potrzeb.

W nowoczesnych orbitrekach mamy możliwość wyboru do kilkunastu programów treningowych. Oczywiście producenci nie zapomnieli o zawodowcach, którzy nie potrzebują pomocy w ustawieniach oporu i sami chcą dostosować trening do swoich potrzeb - dla nich urządzenia przygotowały specjalną grupę programów treningowych ustawianych manualnie.

Oto popularne programy treningowe predefiniowane przez producentów orbitreków:

  • Program górski (inne nazwy to Hill, Climbing lub Mountain) - to program, który symuluje trening na górskich terenach. Intensywne podjazdy, chwila odpoczynku symulująca zjazd i ponowna seria podjazdów.

  • Rolling - ten program to najprostsze rozwiązane, które pozwala utrzymać jednostajne tempo i opór urządzenia.

  • Symulacja schodów (Steps) - duże obciążenia bez odpoczynku - oto program symulujący wchodzenie po stromych schodach.

  • Valley - Dolina, bo tak brzmi polski odpowiednik słowa Valley, to pogram treningowy, który jest łagodniejsza wersją programów górskich - mniej strome podjazdy i możliwość odpoczynku.

  • Intervals - popularny trening interwałowy to dobry wybór dla osób początkujących, którzy dopiero zaczynają przygodę z orbitrekami.

  • Precipice - pod tą nazwą kryje się program symulujący równię pochyłą. Długie podjazdy oraz szybki odpoczynek podczas zjazdu.

  • Plateau - jeden z najtrudniejszych programów symulujący trening na płaskowyżu.

  • Opcja programu losowego - w wielu modelach orbitreków kryje się pod nazwą Random, to opcja, która pozwala losowo wybierać rodzaj treningu, czasami mieszając poszczególne elementy ustawień.

 

 

Jak wspomnieliśmy, każdy użytkownik orbitreka z elektronicznym systemem sterowania może samodzielnie ustawić opcje treningowe. Wówczas komputer prosi nas o podanie czasu treningu, dystansu lub ilości kilokalorii, jaką chcemy spalić a także konfigurację oporu. Oczywiście podczas trwania treningu możemy zmieniać ustawienia oporu czy też programy treningowe.

Ciekawostką jest fakt, że w wielu modelach orbitreków możemy znaleźć dodatkowe programy treningowe, które nie bazują ani na symulacji podjazdów, ani na czasie czy też intensywności treningu. Programy typu HRC to ustawienia, które pozwalają dopasować trening do tętna. Jeżeli orbitrek posiada sensory sczytujące tętno osoby ćwiczącej, wówczas urządzenie na podstawie tej wartości dopasowuje obciążenie. Gdy tętno dojdzie do wartości granicznych, urządzenie samo zmienia opór, pozwalając nam odetchnąć.

 

Reasumując - współczesne Orbitreki to prawdziwe komputery, które ułatwiają ustalenie intensywności treningu i pozwalają lepiej zoptymalizować ćwiczenia. Dlatego na początku poradnika wspomnieliśmy, że era konsultacji z zawodowcami czy też trenerami personalnymi przeminęła, przynajmniej w kwestii pilnowania intensywności oraz poprawności treningu. Jednocześnie chcemy przypomnieć, że żaden komputer nie będzie za nas trenował, a programy treningowe to po prostu pomoc dla osób ćwiczących. Nie należy zapominać o rozgrzewce czy wyciszeniu po treningu a także zasadzie, aby nie przetrenować organizmu, gdyż może się to źle skończyć.

Dzięki zaawansowanym programom treningowym w orbitrekach, dużo łatwiej jest zachować bezpieczeństwo treningu przy jego maksymalnej intensywności.

 

Pokaż więcej wpisów z Luty 2017
Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 3118 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-06
Wszystko ok ,polecam.
2024-06-05
Ok
pixel