Dlaczego właśnie bieżnia ?– poradnik dla użytkowników

2017-11-29

Bieganie na świeżym powietrzu to z całą pewnością aktywność sportowa pełna zalet. Jednak dla wielu osób to właśnie bieżnia jest sprzętem, którego zakup powinny one poważnie rozważyć. Uniezależnienie treningu od warunków pogodowych to tylko jedna z przyczyn, dlaczego warto zainteresować się tym urządzeniem. W tym krótkim poradniku postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czemu to właśnie bieżnia może okazać się doskonałym wyborem w sytuacji, gdy naprawdę zależy nam na dobrym zdrowiu i rozwijaniu kondycji.

Nie tylko dla biegaczy

 

Zanim jednak przejdziemy do zalet bieżni, warto zaznaczyć jedną istotną rzecz. Choć nazwa „bieżnia” mogłaby sugerować,  że sprzęt ten służy wyłącznie do biegania - wcale tak nie jest. Bieżnie mogą służyć (i świetnie wielu osobom służą) także do uprawiania marszu. Przy czym to użytkownik wybiera tempo, zatem może zacząć swoje treningi od naprawdę wolnego – można by rzec – spacerowego kroku. Wraz z polepszeniem kondycji tempo ćwiczeń zacznie oczywiście rosnąć i ćwiczący przejdzie do szybkiego marszu, a jeśli zechce – również do truchtu czy biegu. Jednak warto zaznaczyć, że dla wielu osób to właśnie marsz jest aktywnością, którą będą one docelowo na bieżni uprawiać. Nie każdy bowiem lubi, a przede wszystkim, nie każdy może biegać.

 

Bieżnia – na przekór burzom

 

Ta wspomniana już na początku tego poradnika zaleta bieżni, czyli uniezależnienie treningu od pogody, wymaga kilku dodatkowych słów wyjaśnienia. Są osoby, dla których deszcz czy minusowa temperatura nie będą przeszkodą do tego, by poszły pobiegać. Są jednak również takie, które mimo usilnych prób, nie będą w stanie się przemóc i jest to zupełnie zrozumiałe. Trzeba jednak dodać, iż pogoda, zwłaszcza zimą, bywa naprawdę kapryśna. W niektórych warunkach, jak choćby zlodowacenie nawierzchni czy naprawdę niskie temperatury (rzędu -15 stopni), do przerwania treningów zmuszony zostanie nawet największy twardziel, a już z pewnością każda osoba rozsądna, dla której to bezpieczeństwo treningu będzie zawsze na pierwszym miejscu. Bieżnia zapewnia zarówno to bezpieczeństwo, jak i ciągłość treningów, których nie trzeba przerywać z powodu panującej aury. Warto dodać, że nie musimy też martwić się strojem – w warunkach domowych zawsze wystarczą buty, spodenki i t-shirt – żadnych bluz, kurtek czy nakrycia głowy, zabezpieczającego przed deszczem czy palącym słońcem.

Wystarczy mały kącik

 

Bieżnie nie są dużymi urządzeniami. Oczywiście bywają zarówno mniejsze, jak i większe sprzęty, jednak żaden z nich nie zajmie tyle miejsca, ile zająłby – powiedzmy – porządny atlas do ćwiczeń. Z uwagi na swój kształt, bieżnia jest dodatkowo sprzętem dość ustawnym. Wystarczy wygospodarować w swoim mieszkaniu naprawdę niewielką przestrzeń i można – nie wychodząc z domu – ruszyć w trasę. Z własną muzyką (lub ulubionym programem w telewizji), a także z ręcznikiem i butelką wody czy innego napoju pod ręką (większość bieżni posiada specjalne miejsce do ich umieszczenia).

Twój czas, twoje miejsce

Kiedy stajemy się właścicielem bieżni, automatycznie przestajemy być uzależnieni od godzin otwarcia klubu fitness (jeśli dotąd właśnie tam trenowaliśmy na bieżni). Mamy ochotę pobiegać o czwartej rano? Lubimy trening późną nocą? Nie ma problemu! Jeśli dotąd biegaliśmy na zewnątrz, zwłaszcza późną porą, nie musimy już niczego się obawiać (kto próbował nocnych przebieżek, ten doskonale wie, że czasem można naprawdę poczuć się niepewnie). Jeśli uprawialiśmy jogging w mieście, problemem przestaną być również światła na skrzyżowaniach, zmuszające do nieprzewidzianego zatrzymania się czy niekoniecznie dobrze reagujące na nasz wysiłek psy (niektóre wyglądały naprawdę groźnie, nieprawdaż?). Jeśli biegaliśmy na przykład w lesie – docenimy równość i stabilność bieżni. Zmniejszone zostanie ryzyko kontuzji w wyniku potknięcia się czy upadek, którego przyczyną będzie śliska nawierzchnia.


Bieżnia Xterra Tr 6.6 w okazyjnej cenie - sprawdź

Śledzenie postępów

Choć oczywiście do biegania w teren możemy zabrać ze sobą stoper, a przebyty dystans mierzyć za pomocą którejś z dostępnych aplikacji, bywa to nieco uciążliwe. Wystarczy wspomnieć o utracie zasięgu, w wyniku czego „zgubimy” część przebytych kilometrów czy nieoczekiwanym rozładowaniu się komórki (aplikacje śledzące trasę bardzo szybko wyczerpują baterie w tym urządzeniu). Również tutaj z pomocą przychodzi nam bieżnia. Oprócz mierzenia dystansu i czasu treningu, będziemy również otrzymywać informację o straconych kaloriach, a także skontrolujemy puls.

Bez utraty korzyści

Jak się okazuje, pod względem fizycznym bieganie na bieżni i efekty takiego treningu nie różnią się od tych, jakie uzyskalibyśmy biegając w terenie. Jednak to właśnie na bieżni trening jest łatwiejszy, bowiem wysiłek trenującego zostaje zmniejszony, gdyż w bieżniach elektrycznych to prąd napędza silnik i pas urządzenia. Natomiast podczas ćwiczeń pracują dokładnie te same mięśnie – nogi, pośladki, brzuch, ramiona.

Wybierz swoją trasę

Ogromną zaletą bieżni są programy, jakie na takim urządzeniu możemy ustawić - nie musimy stale biegać po płaskim terenie. W miarę nabierania kondycji możemy wybrać bieg pod mniej lub bardziej nachyloną górę, a także różnego rodzaju trasy, na których raz z trudem będziemy się wspinać, by zaraz potem biec z górki. To wspaniałe urozmaicenie, przy czym dość trudne do zrealizowania przy bieganiu na zewnątrz. Co więcej, odpowiedni program dobrać możemy nie tylko biorąc pod uwagę naszą kondycję, ale również samopoczucie danego dnia. Czujemy się świetnie? Wybieramy opcję ostrego treningu. Czujemy się tak sobie? To jeszcze nie powód, by odpuszczać – po prostu wybieramy program mniej forsowny.

Korzyści dla ciała i ducha

Podobnie jak tradycyjne bieganie, również bieganie na bieżni daje niesamowite korzyści. Przede wszystkim rozwijamy kondycję i spalamy kalorie, co ułatwia uzyskanie wymarzonej sylwetki poprzez utratę zbędnych kilogramów. Angażujemy do pracy i wzmacniamy mięśnie (przede wszystkim nóg, pośladków, brzucha i ramion). Nasze ciało zaczyna wydzielać endorfiny – hormony szczęścia, dzięki którym znacznie poprawia się nasze samopoczucie. Lepiej myślimy (dzięki bieganiu w naszym mózgu tworzą się nowe połączenia neuronowe). Zmniejszamy ryzyko chorób serca (obniża się poziom złego cholesteroli), cukrzycy, nowotworów czy depresji. Wzrasta też nasze libido.

Odchudzanie i bezpieczny trening na bieżni

Jak już wspominaliśmy, bardzo dużą zaletą bieżni jest możliwość śledzenia naszego tętna. Powinno ono oscylować w granicach 70-80% tętna maksymalnego. Jest to tętno bezpieczne dla organizmu, a jednocześnie właśnie przy takich wartościach następuje optymalne spalanie tłuszczu. Trzeba pamiętać, że spalanie to następuje jednak dopiero po około 30 minutach treningu. Z tego tytułu ćwiczenia mające na celu zrzucenie zbędnych kilogramów powinny trwać dłużej i odbywać się częściej. Oczywiście zbilansowana dieta również jest niezbędnym warunkiem do tego, by nasza waga spadała w takim tempie, jak byśmy sobie tego życzyli.

Ponieważ na bieżni mamy możliwość doboru rodzaju treningu w zależności od naszego stopnia wytrenowania, zawsze powinniśmy zwracać uwagę na to, by z jednej strony nadmiernie się nie forsować, z drugiej zaś – nie osiadać na laurach. Istotą naprawdę dobrego treningu jest przede wszystkim progres i stała poprawa wydolności, jednak w taki sposób, by nie doprowadzić się do przetrenowania. Słuchajmy więc własnego organizmu i zróbmy sobie kilkudniową przerwę, jeśli czujemy, że zamiast cieszyć się z treningu, słabniemy i podchodzimy do niego z coraz większą niechęcią.

Rodzaje bieżni

Wybór urządzeń dostępnych na rynku jest rzeczywiście imponujący, natomiast chcąc dokonać prostego podziału, możemy rozróżnić przede wszystkim bieżnie magnetyczne i elektryczne. Przy czym zdecydowanie polecamy te drugie. Owszem, są droższe, ale są też o wiele lepsze i bardziej przyjazne w użytkowaniu.

Bieżnia magnetyczna nie jest podłączana do zasilania – do napędzenia pasa trenujący używać musi własnych nóg, do tego zaś potrzebna jest zarówno dobra kondycja, jak i siła. Dodatkowo wiele osób ma problem z kontrolą prędkości na takim urządzeniu. Śledzenie postępów również jest utrudnione, ponieważ bieżnia magnetyczna nie jest wyposażona w żaden rodzaj wyświetlacza. Niewątpliwą zaletą takiego urządzenia jest jego cena (bieżnię magnetyczną możemy nabyć za cenę w okolicach tysiąca złotych), ale trzeba pamiętać, że kupujemy sprzęt na lata. Należy zatem zadać sobie pytanie, czy przypadkiem nie warto wydać więcej (nawet jeśli z zakupem będziemy musieli trochę poczekać, odkładając pieniądze), ale nabyć sprzęt, z którego będziemy zadowoleni w stu procentach.

Bieżnia elektryczna spokey Menkar

Bieżnia elektryczna nie wymaga oczywiście napędzania pasa siłą mięśni użytkownika. Dzięki wyświetlaczowi ma możliwość mierzenia parametrów, o których wspominaliśmy wyżej, a więc przebytego dystansu, czasu, prędkości, straconych kalorii i pulsu. Za pomocą przycisków możemy regulować kąt nachylenia pasa biegowego. Droższe modele posiadają wiele dodatkowych udogodnień, jak choćby system chłodzenia czy możliwość zapisywania osiągnięć trenującego. A cena? Podobnie jak w przypadku bieżni magnetycznych, również bieżnię elektryczną nabyć możemy już za cenę tysiąca złotych, jednak stanowczo odradzamy takie modele. Odradzamy nie tylko z uwagi na słabą jakość tego typu sprzętu (materiał, rodzaje łączeń), ale przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo osoby na nim ćwiczącej. Trzeba pamiętać o tym, że podczas biegania następują duże przeciążenia. Trenujący każdego dnia (bądź przynajmniej kilka razy w tygodniu) będzie uderzał stopami o bieżnię. Jeśli jej jakość i wytrzymałość pozostawiać będą wiele do życzenia, nietrudno domyśleć się, czym może to grozić. Jeszcze raz podkreślamy – bieżnia to zakup na wiele lat – warto postawić na jakość!

 
Bieżnia elektryczna Spokey Menkar w Sk-SportBieżnia szyta na miarę

Czym zatem powinniśmy kierować się w dalszej kolejności, gdy już zdecydowaliśmy się na zakup bieżni elektrycznej? Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę, co pragniemy osiągnąć. Nasz trening może być bowiem okazyjny (tutaj wystarczą najtańsze modele klasy H), ale może być też bardzo intensywny (wówczas należałoby rozważyć zakup modelu bardziej profesjonalnego). Oczywiście pod uwagę trzeba wziąć maksymalną wagę osoby ćwiczącej i ilość osób, jaka na bieżni będzie trenować.

 

Wybierając rodzaj bieżni, koniecznie zwracajmy uwagę na takie parametry jak moc silnika, szerokość pasa biegowego, regulacja kąta nachylenia bieżni i dostępne programy treningowe. Oczywiście funkcje dodatkowe, jak chociażby możliwość podłączenia do bieżni MP3 czy gry na ekranie (np. pasjans) również mogą być dla niektórych osób bardzo istotne.

Przed zakupem bieżni w Internecie warto wybrać się do sklepu stacjonarnego i osobiście przetestować wybrane rodzaje sprzętu, przy okazji pytając o radę profesjonalnego sprzedawcy.


 

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2017
Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 3122 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-15
Szybko i sprawnie.
2024-06-06
Wszystko ok ,polecam.
pixel