Ćwiczenia na bieżni a wybór sprzętu

2017-02-15

Ćwiczenia na bieżni a wybór sprzętu

Bieżnia to urządzenie treningowe, które znajduje się na wysokim poziomie popularności na całym świecie. Bieżnia to podstawowe urządzenie na siłowniach, to coraz częściej spotykany sprzęt w domach oraz pomocnik podczas przygotowywania się do zawodów sportowych, który pozwala na wykonywanie ćwiczeń bez względu na panujące warunki atmosferyczne albo może być stosowany po prostu jako alternatywa czy dopełnienie innych treningów.
Ćwiczenia na bieżni naprawdę dają efekty, pod warunkiem, że wybierze się odpowiedni model, że ćwiczy się prawidłowo, wykonuje rozgrzewkę i nie forsuje organizmu.

Wybór bieżni – kluczowy element treningu

Okazuje się, że wiele osób, które rozważają rozpoczęcie wykonywania treningów na bieżni popełnia klasyczne błędy. Można byłoby uniknąć ich w bardzo prosty sposób, a więc odpowiednio przygotowując się do wykonywania ćwiczeń. Niezbędna jest również podstawowa wiedza dotycząca tego urządzenia – dobrze jest po prostu poszukać w sieci niezbędnych informacji i przede wszystkim porozmawiać z jakimś ze specjalistów, na przykład trenerów albo osób, które sprzedają takie sprzęty w sklepach internetowych i najlepiej doradzą nam wybór.

Aby nie marnować czasu, możecie również skorzystać z naszego poradnika, aby kupując wiedzieć przynajmniej o co zapytać albo jakie stoją przed Wami możliwości.

Rodzaje bieżni

Aby dobrze wybrać model bieżni, konieczne jest zaznajomienie się z ich najważniejszymi typami. Obecnie istnieją dwa typy bieżni:

  • bieżnia magnetyczna (mechaniczna) – to typ bieżni, który stworzony został z myślą o osobach oczekujących prostego, taniego, ale dobrej jakości urządzenia. Ich pas biegowy nie jest napędzany silnikiem – konieczne jest samodzielne wprowadzanie go w ruch. Taka bieżnia czasami, ale nie zawsze posiada ekran pokazujący najważniejsze parametry. Ich największą wadą jest brak amortyzacji, która zapewniałaby komfort stawom.

  • bieżnia elektryczna – większość dostępnych na rynku bieżni to w tej chwili właśnie bieżnie elektryczne. Trwałość tego urządzenia zależna jest zazwyczaj od marki, od zastosowanych materiałów i silnika, który posiadają. Nie bez znaczenia są parametry. Bieżnie te posiadają wiele ciekawych funkcji, które wspomagają ćwiczenia. Faktem jest, że są to bieżnie droższe i głośniejsze, ale jednak bardziej komfortowe.



Parametry bieżni

Najważniejsze parametry bieżni, na jakie warto zwracać uwagę to silnik, prędkość, nachylenie, powierzchnia biegania, maksymalne obciążenie i zakres amortyzacji.

  • silnik – im większa moc tym bardziej odporne będzie urządzenie

  • im większa możliwa prędkość tym większe możliwości – bieżnie o niewielkim silniku na przykład można stosować wyłącznie do marszu albo truchtu

  • nachylenie – dzięki regulacji nachylenia istnieje możliwość dostosowywania wysiłku do możliwości, kondycji i tak dalej

  • powierzchnia biegania – wymiar pasa biegowego ma znaczenie, im szerszy tym bardziej komfortowy będzie trening

  • maksymalne obciążenie – bieżnia musi być dostosowana do wagi użytkowników, nie wszystkie pozwalają na ćwiczenia osób, których waga przekracza 100 kilogramów, a więc warto wziąć tę kwestię pod uwagę

  • zakres amortyzacji – amortyzacja ma kluczowe znaczenie dla stawów, które nie powinny być nadzwyczajnie obciążane

Funkcje i wyposażenie bieżni

Decydując się na ćwiczenia na bieżni, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę również kwestię wyposażenia i dodatkowych funkcji bieżni. Szczególnie zaawansowane są pod tym względem bieżnie elektryczne, do których warto podchodzić jednak w sposób bardzo selektywny.

Należy pamiętać, że każde dodatkowe funkcje powodują wzrost ceny, a nie wszystkie dodatki są rzeczywiście potrzebne i niezbędne, szczególnie, jeśli to, co liczy się dla nas najbardziej to jakość bieżni i możliwość korzystania z niej przez lata.

Oto najczęściej spotykane funkcje:

  • pomiary – możliwość sprawdzania na bieżąco czasu, prędkości, spalonych kalorii czy dystansu, jaki przebiegło się na bieżni

  • mierzenie pulsu – może być on mierzony na trzy sposoby, za pomocą klipsa, za pomocą sensorów lub bezprzewodowego pasa telemetrycznego

  • programy treningowe – programy pozwalają na dostosowanie ćwiczeń do własnych potrzeb i możliwości

  • profile – możliwość zapamiętywania najbardziej istotnych parametrów ćwiczącego, a więc wagi, wzrostu czy płci

  • system eliminowania drgań – idealne rozwiązanie, jeśli bieżnia ma być stosowana w mieszkaniu na blokowisku

  • zabezpieczenie przed upadkiem – pomaga w tym specjalny sznurek zakończony klipsem

  • funkcja nawiewu – uprzyjemnia trening



Dodatkowe wyposażenie, jakie posiadają bieżnie to na przykład możliwość oglądania DVD, ortopedyczne pasy biegowe czy głośniki albo bidon.

Wybór bieżni ze względu na rodzaj ćwiczeń

Wybór bieżni powinien być dokonywany jednak nie tylko ze względu na funkcje, dodatkowe wyposażenie czy też parametry, ale przede wszystkim ze względu ćwiczenia na bieżni, a więc ich typ. Inna bieżnia nadaje się na przykład dla osób, które preferują trucht a inna dla tych, którzy pragną ćwiczyć intensywnie na przykład symulując bieg w górach po stromych zboczach.

Bieżnie według typu ćwiczeń:

  • bieżnia do truchtu i marszu – wystarczy taka o mocy 2 KM

  • bieżnia do intensywnego treningu – niezbędny jest silnik o mocy 3-4 KM

  • bieżnia rehabilitacyjna – niezbędna będzie bieżnia z 2-4 elastomerami

  • bieżnia dla osób z chorobami serca – niezbędny będzie dokładny pomiar pulsu

  • bieżnia uniwersalna, dla większej ilości użytkowników – niezbędny będzie silnik o mocy 3-5 KM

  • bieżnia dla dzieci – wolniejsze, mniejsze i kolorowe bieżnie

Pokaż więcej wpisów z Luty 2017
Prawdziwe opinie klientów
4.8 / 5.0 3423 opinii
pixel