Bieżnie domowe a bieżnie profesjonalne – różnice

2017-03-06

Bieżnie domowe a bieżnie profesjonalne – różnice

Trenowanie w domu to zawsze dobre rozwiązanie, zarówno dla amatorów jak i profesjonalistów. Bieg czy nawet szybki chód na bieżni stanowi istotny element absolutnie każdego treningu i zestawu ćwiczeniowego. Ćwiczenia aerobowe to podstawa tak zwanego cardio, które uprawiać powinny absolutnie wszystkie osoby – w szczególności zaś te w grupie wiekowej 40+.

Bieżnia do domu jest więc doskonałym pomysłem, ponieważ przeważnie pieniądze wydane na dobrej klasy bieżnię można policzyć jako równowartość rocznego karnetu do lepszych siłowni albo klubów fitness. Użytkownik domowej bieżni staje się natomiast całkowicie samowystarczalny i niezależny, a pora roku ani pogoda na zewnątrz nie mają najmniejszego wpływu na jego proces treningowy.

Zalety modeli profesjonalnych

Modele profesjonalne od bieżni klasy H – przeznaczone wyłącznie do użytku domowego różnią się nie tylko samą ceną. Oczywiście profesjonalna bieżnia do biegania to korzyści nie tylko dla siłowni i klubów, ale także dla samego domowego użytkownika.

Odczuje on zalety takich rozwiązań technologicznych i funkcjonalnych jak chociażby:

 • o wiele dokładniejszy poziom pomiaru pulsu z wykorzystaniem pasów telemetrycznych oraz czujników taktylnych

 • możliwość zaprogramowania własnych, indywidualnych programów treningowych

 • bardziej energooszczędny silnik

 • wbudowane dodatkowe akcesoria jak głośniki, stacje dokujące na mp3

 • niższy poziom awaryjności.

Dobry sprzęt w klasie H

Klasa H, to modele najbardziej podstawowe, które oczywiście nadają się idealnie do zaspokojenia potrzeb treningowych amatora. W zależności od producenta oraz zastosowanych materiałów konstrukcyjnych i rozwiązań inżynieryjnych, mogą one być mniej lub bardziej trwałe lub awaryjne. Decydując się na wybór takiego tańszego i mniej funkcjonalnego modelu bieżni, warto upewnić się, że posiada on minimum przydatnych funkcji i konfiguracji.

Skuteczny trening przeprowadzić można już na bieżni wyposażonej w m.in.:

 • przynajmniej dwa i pół konia mechanicznego mocy

 • dopasowany do wzrostu i wagi oraz długości i intensywności kroku użytkownika pas biegowy – najszerszy i najdłuższy zakres umożliwia najbezpieczniejszy i najbardziej efektywny trening

 • odpowiednio szeroki zakres prędkości pasa biegowego do wyboru w prostym i funkcjonalnym menu użytkownika

 • możliwość bardzo szybkiego, łatwego i precyzyjnego dopasowania kąta nachylenia bieżni

 • skuteczna amortyzacja

 • komputer – prosty w obsłudze oraz wyposażony w przynajmniej kilka najbardziej podstawowych programów treningowych.

Konserwacja bieżni kluczem do sukcesu

W profesjonalnych modelach bieżni oraz w tych z nieco niższej półki cenowej, bardzo ważna dla każdego użytkownika jest oczywiście trwałość i bezawaryjność. Na dużej siłowni czy w klubie fitness każda wyłączona z użytkowania bieżnia to strata dla firmy. W przypadku domowego użytkownika, awaria i brak gwarancji na bieżnię to przeważnie bardzo duży problem logistyczny i finansowy. Aby cieszyć się jednak bieżnią, która jest w miarę niezawodna i pracuje przez wiele miesięcy na najwyższym poziomie, nie wystarczy wybrać drogiego modelu.

Bieżnie elektryczne to urządzenia poddawane sporym przeciążeniom i bardzo ważne jest, aby odpowiednio je konserwować. Duże firmy posiadające kilka bieżni na własnych obiektach, przeważnie nie mają problemu z podpisaniem umowy na takie prace. Gorzej ma się sytuacja z bieżniami domowymi – sam użytkownik często nie posiada wiedzy ani sprzętu, aby co pół roku dokonać przeglądu technicznego czy smarowania bieżni. A tylko takie prace wykonywane regularnie są w stanie sprawić, że nawet przeciętnej klasy bieżnia domowa będzie się sprawdzać idealnie przez wiele lat.

Ceny bieżni na rynku

Ceny bieżni na rynku bywają skrajnie różne. Dostępne są już modele od tysiąca złotych, ale często są to bieżnie magnetyczne lub elektryczne z krótkimi oraz wąskimi pasami wykonanymi z wyjątkowo słabych materiałów. Przy takich konfiguracjach samo osiągnięcie satysfakcji w treningu jest trudne, a i efekty kondycyjne nie pojawią się tak szybko, jak przy modelach o cenie w okolicach dwóch tysiącach złotych. Przed zakupieniem bieżni po atrakcyjniejszej cenie w Internecie, warto zawsze udać się do sklepu stacjonarnego i przetestować dany model na sobie.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2017
Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 3076 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-16
ok
2024-05-14
Szybko i sprawnie.
pixel