Bieżnia elektryczna czy magnetyczna ? Jaką wybrać ?

2017-02-15

Bieżnia elektryczna czy magnetyczna ? Jaką wybrać ?

Bieżnia
to jedno z najlepszych urządzeń, które polecane są osobom pragnącym zadbać o swoją kondycję przede wszystkim w czasie jesieni, zimy bądź wczesnej wiosny.

To także wspaniałe rozwiązanie w sytuacji, kiedy za oknem panują niesprzyjające warunki atmosferyczne, a jest lato bądź wiosna. Bieżnia pozwoli na nieprzerywanie treningów bez względu na to, co dzieje się w naturalnych warunkach pogodowych. Bieżnia to również ciekawa opcja dla osób, które interesuje regularne albo okazjonalne wykonywanie ćwiczeń, ale które nie mają zamiaru składać systematycznych wizyt na siłowni, a które z powodów finansowych mogą pozwolić sobie na posiadanie takiego sprzętu we własnym domu. Wreszcie – bieżnia jest to urządzenie, które sprawdzi się jako podstawa ćwiczeń oraz jako ich alternatywa bądź uzupełnienie innych treningów. Problem polega jednak na doborze odpowiedniego modelu oraz rodzaju bieżni – największy dylemat dotyczy zazwyczaj bieżni elektrycznej jak i magnetycznej.

Jaki typ bieżni wybrać?

Każdy z wymienionych rodzajów bieżni to tak naprawdę zupełnie inna bajka – wiadomym jest, że to, co najbardziej rzuca się w oczy to oczywiście cena, która zazwyczaj przeważa w stronę bieżni magnetycznej. Specjaliści twierdzą jednak, że bieżnia magnetyczna mimo niższej ceny to inwestycja nie warta dokonania. Znacznie lepiej jest poczekać chwilę dłużej, jeśli jest to konieczne i poświęcenie nieco większej ilości pieniędzy w zakup bieżni, która będzie działać na zasadzie elektrycznej. Powodów takiego, a nie innego wyboru jest wiele – aby dowiedzieć się dlaczego jeden typ bieżni jest lepszy od drugiej i czy nie jest to tylko kwestia subiektywnej oceny, warto jest zapoznać się bliżej z każdym z typów.

Bieżnia magnetyczna

Pozornie wydaje się, że bieżnia to bieżnia i nie ma znaczenia czy zakupimy ją w wersji magnetycznej czy elektrycznej, skoro liczy się dla nas tylko cena prawda? Nic bardziej mylnego – bieżnia bieżni jest nierówna, a jeśli to co dla nas najważniejsze to przede wszystkim cena, to być może lepiej jest po prostu zainwestować w dobre buty do biegania i wybrać bieganie na zewnątrz, w terenie? Być może – zanim jednak podjęta będzie ostateczna decyzja, poznajmy specyfikę bieżni magnetycznej.

Oto najważniejsze cechy magnetycznej wersji bieżni:

 • brak silnika elektrycznego – siłą napędu jest siła naszych mięśni

 • faza wprowadzenia podłoża w ruch jest męcząca i nie motywująca

 • możliwość płynnego i natychmiastowego zmieniania prędkości

Choć początkowe elementy negatywne mogą zniechęcać, okazuje się, że po czasie, a więc po przebrnięciu tego najgorszego elementu jakim jest wprowadzenie bieżni w ruch i przyzwyczajenie się do tego procederu, okazuje się, że jest to całkiem ciekawa opcja. Polecają ją przede wszystkim dla początkujących biegaczy, których często charakteryzuje bardzo nieregularne tempo i nieregularne ćwiczenia. Kiedy jednak człowiek zaczyna „wkręcać się” w treningi i okazuje się, że zaczyna ćwiczyć bardzo regularnie, bieżnia magnetyczna okazuje się być niewystarczającym sprzętem, który w efekcie i tak trzeba zamienić na lepszy – w tym wypadku na bieżnię elektryczną.

Bieżnia elektryczna

O bieżni elektrycznej można i powinno się powiedzieć znacznie więcej, a wszystko dlatego, że jest to znacznie bardziej opłacalny zakup i produkt, nad jakim naprawdę warto się zastanowić. Okazuje się, że naprawdę nie potrzeba nadzwyczajnej wyobraźni, aby zrozumieć podstawowe różnice pomiędzy tymi dwoma z pozoru podobnymi urządzeniami.

Oto najważniejsze cechy charakteryzujące bieżnię elektryczną:

 • wyższa cena, ale nie wymaga tak dużego początkowego wysiłku

 • posiada silnik elektryczny

 • wymusza stałe tempo

 • bardzo doby motywator, który pokazuje najważniejsze parametry, w tym dystans czy spalone kalorie

 • wiele programów treningowych – w tym wypadku konieczne jest jednak podchodzenie do nich z dystansem, bowiem łatwo można się przetrenować

 • dodatkowe funkcje i akcesoria, na przykład uchwyty na bidon czy możliwość pomiaru pulsu przez specjalną opaskę telemetryczną

Podsumowanie

Tak naprawdę wszystko zależne jest od aktualnej sytuacji osoby mającej zamiar biegać od tego, czy jest już ona wytrawnym biegaczem czy dopiero osobą początkującą. W efekcie bowiem to, co dla osoby początkującej okazuje się być niekorzystne, dla osoby zaawansowanej będzie strzałem w dziesiątkę i odwrotnie.

Pewne jest jedno – warto biegać, bowiem to jedna z aktywności, które z całą pewnością można określić jako efektywne.

Bieżnia – dlaczego warto?

 • polepszenie kondycji

 • polepszenie samopoczucia

 • utrata kalorii

 • wzmocnienie mięśni kończyn

 • pozytywny wpływ na układ krążenia

 • strata zbędnych kilogramów

 • wymodelowanie sylwetki

Obok bieżni, drugim ciekawym urządzeniem, które również jest coraz częściej wykorzystywane i tak naprawę łączy w sobie zalety trzech sprzętów, zarówno bieżni, jak i steppera czy rowerka treningowego jest orbitrek, jaki również można brać pod uwagę, jeśli ma się dylemat co do wyboru bieżni. Jeśli jednak czujecie, że kochacie bieganie i że to jest właśnie ta aktywność, która poprawia Wasze samopoczucie, zdrowie i wygląd, to wybierzcie bieżnię – najlepiej, aby nie inwestować podwójnie, mimo wszystko elektryczną, szczególnie, jeśli macie zamiar biegać regularnie.Pokaż więcej wpisów z Luty 2017
Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 3085 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-16
ok
2024-05-14
Szybko i sprawnie.
pixel