ABC butów dla biegaczy

2018-05-24

Jakie buty do biegania dla początkujących?

Bardzo trudno wybrać pierwsze buty do biegania dla początkujących amatorów tego sportu. Jeśli chcesz zająć się bieganiem bardziej na poważnie, wówczas powinieneś wiedzieć, jakie obuwie dobrać, aby szybko się nie zniechęcić do biegania i jednocześnie czerpać z niego maksimum przyjemności.

Buty do biegania dla początkujących nie będą oferowały takich parametrów jak profesjonalne obuwie do pokonywania maratonów. Niemniej jednak zapewnią odpowiednią amortyzację i bezpieczeństwo, co sprzyjać będzie zredukowaniu ilości potencjalnych kontuzji.

Na samym początku przygody z bieganiem warto kupić pierwsze lepsze buty do biegania. Jeśli to Twoje pierwsze buty, nie wiesz jeszcze, czego oczekiwać od butów tego typu, a także jakie rozwiązania technologiczne Ci pasują, jakie nie. Wówczas dobrym rozwiązaniem będą swego rodzaju uniwersalne, tańsze buty biegowe, których konstrukcja różnić się będzie w zależności od tego, na jakiej powierzchni zamierzasz biegać.

Jakie buty do biegania po twardej nawierzchni?

BUTY DO BIEGANIA ASICS GEL CUMULUS 19 T7B3N 9601Chodniki i asfalt wymuszają na obuwiu biegowym odpowiednio efektywną amortyzację. Brak lub słaba amortyzacja butów do biegania na twardej nawierzchni sprawi, że bardzo szybko nabawimy się bóli, a nawet poważnych kontuzji kolan, podudzia, a także piszczeli oraz stawu skokowego.

Amortyzacja zapobiega tym kontuzjom. W przypadku podstawowych modeli butów warto wybrać podeszwę z lekkiej pianki o różnych stopniach twardości, która zadba o efektywne amortyzowanie uderzeń mechanicznych.

Jakie buty do biegania po lesie/w terenie?

Decydując się na zakup butów dla początkujących do biegania po lesie, sprawa jest o wiele prostsza. Naturalna nawierzchnia sama w sobie jest doskonałą amortyzacją. Dlatego też poszukując butów do terenu, amortyzująca podeszwa stanowi drugorzędną kwestię podczas doboru obuwia biegowego.

BUTY DO BIEGANIA ASICS GEL CUMULUS 19 T7B3N w atrakcyjnej cenie - kliknij

Co ile wymieniać buty do biegania?

Buty do biegania zużywają się w dość szybkim tempie, zależnym od jakości obuwia oraz od częstotliwości treningów i ich zasięgu. Kluczowa jest również waga biegacza oraz to, w jaki sposób stawia on stopę oraz po jakiej nawierzchni biega.

Ogólnie przyjmuje się, że buty do biegania – zwłaszcza te przeznaczone dla początkujących biegaczy – powinny być wymieniane po przebiegnięciu około 600 – 800 kilometrów. W przypadku butów startowych, przeznaczonych dla lepszych biegaczy, wymiana obuwia powinna być nieco częstsza i oscylować w granicach 300 – 500 kilometrów.

Dlaczego buty do biegania muszą być większe?

BUTY DO BIEGANIA ASICS GEL GT-1000 6 T7A4N 4549Kwestia doboru nieco większych butów niż nasz aktualny rozmiar jest jedną z kluczowych przy prawidłowym doborze obuwia biegowego. Stopa biegacza wymaga odpowiedniej przestrzeni. Podczas godzinnego treningu biegowego stopy uderzają o podłoże blisko 5 tysięcy razy. Wraz z uderzeniem przenoszona zostaje siła kinetyczna oraz ciężar biegacza na przednią część buta.

W przypadku zbyt dopasowanych butów spowoduje to, że palce będą ocierać o cholewkę, co może skończyć się pęcherzami, obtarciami lub – w przypadku dłuższych biegów – poważnymi ranami. Ogromna ilość uderzeń stopy o podłoże sprawia, że podczas biegu stopa minimalnie puchnie. Dlatego też buty do biegania powinny być minimalnie większe od tych, które zakładamy na co dzień. O ile większy powinien być but biegowy?

Podczas zakupu butów przez internet warto zmierzyć nogę w nieco grubszej skarpecie pod wieczór, gdy jest ona zmęczona i nieco spuchnięta. Wiemy już, czym skutkuje posiadanie zbyt małego buta biegowego. A co ze zbyt dużym? Za duży rozmiarowo but do biegania będzie zginał się w przedniej części, co obniży komfort biegacza i sprawi, że stopa nie będzie odpowiednio amortyzowana podczas biegu.


                                                        Asics Gel GT-1000 6 T7A4N - sprawdź cenę

Jak prać buty do biegania?

Nikt nie lubi trenować w brudnych lub przepoconych butach biegowych. Wiele osób odradza pranie butów do biegania, niemniej jednak dla wielu biegaczy z czasem wyczyszczenie swoich butów stanowi absolutną konieczność.

Pranie butów do biegania powinno być poprzedzone wyczyszczeniem ich pod bieżącą wodą, usuwając tym samym wszelkie zabrudzenia stałe – np. takie jak błoto. Dopiero tak oczyszczone buty mogą być umieszczone w pralce. Przed wrzuceniem butów do pralki należy wyciągnąć z nich wkładki, oraz warto zabezpieczyć je specjalną siatką do prania butów.

Butów nie należy wirować i warto zastosować nieco delikatniejsze detergenty niż te, których używamy do standardowego prania. Poza tym nie należy przesadzać z temperaturą prania – 40 stopni Celsjusza w zupełności wystarczy, by usunąć pot oraz zabrudzenia z butów biegowych. Po wypraniu, buty należy rozsznurować i dać im wyschnąć w temperaturze pokojowej (nie na intensywnym słońcu).

Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 3118 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-06
Ok
2024-06-05
Ok
pixel