Wymiary pasa w bieżniach, czemu to taki ważny parametr

2017-03-06

 Wymiary pasa w bieżniach, czemu to taki ważny parametr

W przypadku absolutnie każdego urządzenia i sprzętu do treningu sportowego, kluczem jest odpowiednie dopasowanie jego wymiarów i parametrów do możliwości i wymiarów samego użytkownika. Przykładów można mnożyć bez końca – tylko dobrze dobrane buty są w stanie dać biegaczowi komfort, a profesjonalny kolarz nigdy nie pojedzie dobrze na rowerze chociaż o dwa centymetry wyższym albo dłuższym. To samo dotyczy bieżni elektrycznych, które stają się coraz popularniejszym dodatkiem do wyposażenia domu czy mieszkania.

Pomoc w wyborze bieżni do biegania

Takie bieżnie domowe są coraz bardziej profesjonalne, lepiej wyposażone i trwalsze, a dzięki temu bieganie w domu jest już na wyciągnięcie ręki każdego zainteresowanego. Przed kupnem jakiejkolwiek bieżni warto jednak nie tylko sprawdzić na sobie jej funkcjonowanie, ale porozmawiać z doradcą, który pomoże odpowiednio skonfigurować sprzęt także pod kątem wielkości sportowca.

Dlaczego wzrost i waga mają takie znaczenie?

Przeciętna taśma biegowa w modelach klasy H – przeznaczonych wyłącznie do użytku domowego, ale także w wielu modelach do profesjonalnego zastosowania, przeważnie posiada wymiary 140 centymetrów na 45 centymetrów. Zapewnia to w pełni komfortowe warunki treningowe dla osób o przeciętnym wzroście 170 centymetrów. Osoby wyższe lub ważące więcej powinny zawsze uwzględniać te różnice przy wyborze każdego sprzętu.

Idealna bieżnia do biegania dla cięższych i większych osób powinna charakteryzować się m.in.:

 • wymiarami przynajmniej 150x50, a nawet rozmiarami rzędu 160x55 i w przypadku modeli przeznaczonych do profesjonalnego treningu, powierzchnię taśmy biegowej tworzy materiał o wymiarach 170x60 centymetrów

 • odpowiednim materiałem odpornym na wycieranie i bardziej trwałym przy wyższym obciążeniu

 • zastosowaniu specjalnej syntetycznej, niewidzialnej powłoki wzmacniającej czy impregnującej taśmę biegową

 • specjalnym systemem amortyzacji kroku biegacza

 • funkcjonalnymi uchwytami –w odróżnieniu od podstawowych modeli, bieżnia dla większych i cięższych osób powinna posiadać ergonomiczne poręcze i uchwyty w wielu różnych płaszczyznach i na różnych wysokościach

 • technologiami pomiaru tętna wykraczającymi poza najczęściej spotykane czujniki taktylne i coraz częstsze zastosowanie do jego odczytu pasów telemetrycznych.

Dodatkowe funkcje w bieżniach biegowych

Oczywiście bieżnie spotykane w luksusowych klubach sportowych albo siłowniach, gdzie wstęp gwarantuje tylko kosztowna karta członkowska, przeważnie mocno odbiegają od bieżni typowo domowych, a więc klasy H. Najbardziej oczywista różnica to nie tylko moc silnika czy jego energooszczędna konstrukcja – oba te parametry mają ogromne znaczenie dla prowadzenia biznesu.

Istotna jest właśnie również odpowiednio szeroka i długa taśma biegowa, dzięki czemu na tej samej bieżni z powodzeniem trenować może mała i szczupła kobieta oraz ponad dwumetrowy koszykarz lokalnej drużyny.

 

Profesjonalne modele posiadają także liczne udogodnienia i funkcje, takie jak chociażby:

 • uchwyty na różnego rodzaju kubki i napoje

 • stacja dokująca na urządzenia elektroniczne i multimedialne, umożliwiająca jednoczesne ładowanie sprzętu przez użytkownika

 • monitor z wyświetlaczem nie tylko do zarządzania aktualnym programem treningowym, ale również do wyświetlania materiałów multimedialnych

 • wbudowane głośniki na prywatną muzykę biegacza

 • specjalne materiały i powłoki antybakteryjne

 • komputer z cyfrowym archiwum wyników, profilami użytkowników i możliwością samodzielnego zapisania programu treningowego.

Satysfakcja z wieloletniego użytkowania

Czy będzie to siłownia z dwudziestoma bieżniami czy dom, w którym jest tylko jedna bieżnia – jej zakup to przeważnie bardzo ważna inwestycja. Dlatego tak ważne jest, aby zakupiona raz bieżnia do biegania sprawowała się jak najdłużej to tylko możliwe. W przypadku firmowych, profesjonalnych modeli, często już na etapie zakupu zamawia się usługi serwisowe i konserwację czy przeglądy okresowe.

Użytkownik indywidualny często zapomina o tym, że przynajmniej raz do roku również jego domowa bieżnia powinna być poddana odpowiedniemu przeglądowi, uzupełnieniu płynów i smarów. Tylko taka konserwacja, zgodna z zaleceniami producenta, może przełożyć się na długą i owocną pracę bieżni.

 

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2017
Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 3137 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-22
Polecam !
2024-06-19
Wszystko ok
pixel