Jak ćwiczyć na dysku balansowym?

2019-04-03
Jak ćwiczyć na dysku balansowym?



Trening równowagi z wykorzystaniem dysku do ćwiczeń balansowych może wiele wnieść w ogólną sprawność i pomóc w utrzymaniu aktywności ruchowej. Dlatego też, specjalny dysk bardzo chętnie wykorzystywany jest podczas rehabilitacji i w aktywnościach dedykowanym seniorom. Ten przedmiot nosi wiele nazw. Może być określany mianem poduszki sensomotorycznej, dysku do ćwiczeń balansowych itp. ale wszystkie te określenia odnoszą się do niewielkich rozmiarów płaskiej owalnej poduszki, która wykonana jest z odporniej gumy i wypełnioną powietrzem. Wierzchnią warstwą dysku pokryta jest wypustkami, które zapewniają stabilną pozycję i uniemożliwiają łatwe ześlizgnięcie się z poduszki. Jakie korzyści przyniosą ćwiczenia równowagi?

 

 

Dysk do ćwiczeń balansowych – rehabilitacja


W przypadku zwichnięć stawu skokowego ważne jest przywrócenie funkcji kostki i to w możliwie jak najszybszym czasie po urazie. Jednym z ważnych celów rehabilitacji jest zapobieganie ponownej kontuzji stawu podczas aktywności obciążającej, takiej jak bieganie, chodzenie, a nawet stanie. Eksperci w dziedzinie medycyny sportowej i fizjoterapii twierdzą, że oprócz zwykłego zakresu ćwiczeń wzmacniających, rehabilitacja powinna obejmować ćwiczenia mające na celu poprawę poczucia stabilizacji ciała w jego pozycji w przestrzeni. Ta w dużej mierze nieświadoma zdolność (propriocepcja) pozwala ludziom na chodzenie w ciemności, nie tracąc przy tym równowagi. Proces starzenia się i różne obrażenia mięśni i więzadeł mogą mieć negatywny wpływ na propriocepcję. Wykazano, że jedna z form ćwiczeń propriocepcyjnych - trening równowagi - zapobiega ponownemu uszkodzeniu stawu skokowego i zmniejsza ryzyko problemów z więzadłami. Do wielu z proponowanych podczas zajęć ćwiczeń wykorzystuje się właśnie dysk sensomotoryczny.

 

 

DYSK BALANSUJĄCY Z REGULACJĄ WYSOKOŚCI BODY SCULPTURE BB 6360J

Ćwiczenie równowagi nie tylko dla sportowców


Trening równowagi pomaga zmniejszyć ryzyko upadków u osób starszych z problemami neurologicznymi. Poprawia stabilność postawy po udarze, przy stwardnieniu rozsianym i chorobie Parkinsona. Konieczne są dalsze badania, aby określić, które składniki treningu równowagi są najlepsze i przetestować je pod kątem zapobiegania upadkom i urazom u zdrowych osób. Aby zmniejszyć ryzyko przewlekłej choroby i zachować funkcje sprawnościowe, zaleca się co najmniej 30 minutowe umiarkowane natężenie aktywności we wszystkich lub w większości dni tygodnia, plus ćwiczenia odporności i ćwiczenia z wykorzystaniem dysku sensomotorycznego.


DYSK BALANSUJĄCY Z REGULACJĄ WYSOKOŚCI BODY SCULPTURE BB 6360J -> zobacz

Jak ćwiczyć równowagę podczas wykonywania ćwiczeń z poduszką balansującą?

Aby przekonać się, jak ważna może być równowaga, można na chwilę stanąć na jednej nodze z zamkniętymi oczami i wytrzymać 30 sekund. Jeśli postawa ciała nie do końca była stabilna, ćwiczenia na dysku sensomotorycznym mogą ją poprawić. Receptory zwane proprioceptorami w skórze, stawach, więzadłach, ścięgnach i mięśniach odbierają bodźce (na przykład nacisk na dno stóp), wskazując położenie, orientację i ruch ciała oraz przekazują informacje do mózgu, który wykorzystuje aby stworzyć stale zmieniającą się mapę pozycji. Na przykład, gdy podnosi się prawą nogę, mapa jest poprawiana, przez co zachowuje się równowagę, nieświadomie przenosząc ciężar na lewą nogę. Człowiek potrzebuje bodźca sensorycznego i siły mięśniowej, aby utrzymać stabilność zarówno podczas celowych ruchów, takich jak podnoszenie stopy z ziemi podczas rutynowego ćwiczenia, jak i odruchowych, takich jak powrót do zdrowia po nagłym potknięciu.


BODY SCULPTURE TWISTER Z AKUPUNKTURĄ SB 950GR, SZARY
Stabilne stanie na dysku balansującym to dobry i prosty test równowagi. Jeśli posiada się trudności z utrzymaniem równowagi przez ponad 20 sekund, samo stanie na dysku może okazać się doskonałym ćwiczeniem. Jeśli samo stanie nie sprawia już trudności, można spróbować utrzymać pozycję na jednej nodze, kolejno machać rękami. Istnieje wiele sposobów używania poduszki balansującej jako akcesorium do ćwiczeń. Tak naprawdę, da się jej użyć podczas większości ćwiczeń. Należy ją po prostu włożyć pod dłonie, stopy lub pośladki. Jej niestabilna powierzchnia sprawi, że każde z wykonywanych, rutynowych ćwiczeń będzie trudniejsze, i zaangażuje do pracy więcej mięśni.


BODY SCULPTURE TWISTER Z AKUPUNKTURĄ SB 950GR, SZARY -> sprawdź

Jak ćwiczyć na dysku balansowym - przykładowe propozycje aktywności



Pierwszym ćwiczeniem z wykorzystaniem dysku balansowego jest postawienie na nim jednej nogi i delikatnym rozkroku wykonywanie powolnych przysiadów. Można również wykorzystać dysk jako rodzaj steppera, spokojne wchodzenie o schodzenie z dysku, który pod wpływem ciężaru się porusza, pozwala na trenowanie stabilizacji i ćwiczenie równowagi.


Kolejnym, dobrym sposobem na wykorzystanie poduszki jest wzmacnianie mięśni brzucha. Wystarczy podłożyć ja pod plecy przy wykonywaniu tradycyjnych brzuszków – skłony z uwagi na pozycję i próbę zachowania balansu są bardziej intensywne i efektywne. Wykonywanie przysiadów kiedy obie stopy stoją na dysku wpływają na uda, mięsień czworogłowy i mięśnie brzucha. Zwykłe, monotonne przysiady staną się nagle efektywniejsze. Aby wzmocnić swoje barki, mięśnie klatki piersiowej i tricepsy, warto wykonywać pompki, przy czym jedną dłoń trzymać opartą na dysku.


Poduszka balansująca coraz częściej wykorzystywana jest do siedzenia. Ludzie, którym zleży na stabilizacji kręgosłupa, chętnie podkładają ja sobie na krzesło w biurze lub w domu. Dzięki jej działaniu, kręgosłup nie jest tak obciążony a cała sylwetka ciała zachowuje dobrą pozycję. Skutkuje to łagodzenie i minimalizowanie bólu kręgosłupa podyktowanego nieprawidłową pozycją podczas siedzenia.


Dysk balansowy to poduszka, która może być używana w treningu fitness jako podstawa ćwiczeń kręgosłupa, trenowania równowagi i rozciągania. Ta niepozorna, napompowana poduszka jest również wykorzystywana w ćwiczeniach rehabilitacyjnych. Pomaga chorym odzyskać poczucie ruchu i stabilność pozycji, zwanej propriocepcją. Trzecie zastosowanie dysku balansującego to wykorzystanie go jako przyrząd do aktywnego siedzenia, nieco podobny w swoim działaniu do piłek gimnastycznych.Wielu trenerów sportowych i fizjoterapeutów poleca swoim klientom wykonywanie ćwiczeń na dysku balansującym lub podobnej niestabilnej powierzchni. Ponieważ są one niedrogie i przenośne, mogą być idealne do wykonywania ćwiczeń w domu.
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 3287 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-13
Ogromny pozytyw! Miła obsługa. Szybka realizacja zamówienia. Uwzględnienie prośby w kwestii kwoty zamówienia i kilka nieoczekiwanych gratisów. Dziękuję w imieniu swoim i całej naszej placówki. Ps. Już wiem, gdzie w przyszłości będę zamawiał sprzęt sportowy:)
2024-10-02
Bardzo dobra obsługa.
pixel