Mata rehabilitacyjna – podstawa rehabilitacji 

 

 

Mata rehabilitacyjna służy przede wszystkim jako podkład pod ciało podczas ćwiczeń w celu zabezpieczenia przed otarciami i stłuczeniami. Jednak poprzez zastosowanie w macie specjalnych wypustek (np. maty jeżyk) możliwe jest dokonywanie ćwiczeń poprawiających sprawność fizyczną i ogólną kondycję organizmu, zwanych ogólnie rehabilitacją. Dużą zaletą mat rehabilitacyjnych jest ich lekkość i możliwość zrolowania ich podczas transportu.

 

 

Rodzaje mat do ćwiczeń

 

Wyróżnia się pięć głównych rodzajów mat do ćwiczeń. Są to: 

 

  1. Maty ochronne – modele te służą głównie do ochrony podłogi przed zarysowaniem sprzętu oraz wyrównaniem podłoża. Zazwyczaj umieszcza się je pod sprzęt treningowy. Maty ochronne także doskonale tłumią dźwięki urządzeń, co jest szczególnie istotne w domowych siłowniach. Maty te najczęściej zrobione są ze specjalnych pianek.


  2. Maty treningowe to najczęściej używane modele mat do ćwiczeń. Służą one do ćwiczeń fitness, pilates czy stretchingu. Chronią nasze ciała przed zarysowaniem oraz zimną podłogą. Zrobione są zazwyczaj z miękkich i co ważne, wytrzymałych materiałów – często jest to neoprenowa pianka.


  3. Maty do jogi charakteryzują się przede wszystkim bardzo dobrymi właściwościami antypoślizgowymi. Ze względu na specyficzny charakter ćwiczeń, które wykonywane są bardzo powoli, maty muszą stale pozostać na swoim miejscu, bez przemieszczania się po podłodze. Najczęściej wykonywane są z bawełnianych włókien.


  4. Mata Tatami to szczególny model, przeznaczony dla osób uprawiających sporty walki takich jak np.: karate, taekwondo czy jiu-jitsu. Są wytwarzane ze specjalnej pianki poliuretanowej, która pokryta jest strukturą w dotyku przypominającą słomę ryżową.


  5. Mata rehabilitacyjna - szczególny rodzaj maty. Ma ona zastosowanie głównie w rehabilitacji i fizjoterapii. Wykorzystują je także akrobaci, bowiem charakteryzują się wysoką wytrzymałością i miękkością.
Jak dopasować matę do treningu?

 

 

Przed kupnem maty gimnastycznej warto zwrócić uwagę na jej konkretne właściwości. Są to przede wszystkim:

  • Grubość. Standardowa grubość maty wynosi od 2,5 mm do 3,5 mm. Jest to grubość wystarczająca do podstawowych treningów fitness. Maty gimnastyczne rehabilitacyjne powinny jednak mieć grubość od 15 mm do 25 mm wraz z powłoką termoizolacyjną. Oczywiście na grubszych matach wygoda leżenia jest większa, a dodatkowo zmniejszona jest przepuszczalność zimna.
  • Długość. Maty do ćwiczeń zazwyczaj mają standardową długość 180 centymetrów. Osoby trenujące jogę powinny pamiętać o kilku centymatrach zapasu, dlatego mata powinna być dopasowana do wzrostu osoby ćwiczącej.
  • Materiał. Jak zostało wyże wspomniane maty gimnastyczne wykonywane są z różnych materiałów: pianki EVA, PVC czy nawet przypominającej słomę ryżową. Istotny jest wybór maty w zależności od treningu. Poleca się także wybór mat, które można łatwo wyczyścić oraz przetrzeć szmatką w celu ich wyczyszczenia.

 

Mata jeżyk - jakie ma szczególne właściwości zdrowotne?

 

 

Zupełnie innym rodzajem mat są modele korekcyjno-masujące, których zadaniem jest wzmocnienie mięśni stóp. Mata jeżyk oddziałuje na organizm na kilka sposobów: uaktywnia siły witalne organizmu, doskonale masuje plecy i kręgosłup, polepsza krążenie krwi we wszystkich narządach, koryguje i zapobiega płaskostopiu u dzieci, pomaga zwalczyć ból zmęczonych stóp, reguluje zaburzenia przemiany materii i inne. Tego rodzaju masaż z wykorzystaniem maty jeżyk jest polecany szczególnie osobom prowadzącym siedzący tryb życia.

 

 

Mata rehabilitacyjna - ceny i producenci 

 

 

Przeglądając ceny mat do ćwiczeń z łatwością można stwierdzić, że są one bardzo zróżnicowane. Proste maty do ćwiczeń można kupić już od 10 zł – są to jednak modele o słabej wytrzymałości. Z tego powodu lepiej wybrać maty do ćwiczeń, których cena rozpoczyna się co najmniej od około 30 zł. Za maty korekcyjne należy zapłacić od około 70 do 130 zł. Są to bowiem modele, które posiadają dodatkowe wypustki, pozwalające na wzmocnienie mięśni stóp oraz zapobiegnięcie płaskostopia, często spotykające małe dzieci.
Na rynku można spotkać wielu producentów mat rehabilitacyjnych – w swoim asortymencie posiadają je nawet firmy niespecjalizujące się w produkcji sprzętów sportowych. Do najpopularniejszych i polecanych należą jednak takie marki jak: Spokey, Sapphire czy Reebok.

Maty gimnastyczne

( ilość produktów: 2 )
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 2666 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-11-22
super
2023-11-22
polecam
pixel