Hurtownia sportowa SK-Sport - twoje stroje i dresy piłkraskie
178590144(pn-pt: 8-16:00, sob: 8-12:00)

Maty gimnastyczne

... czytaj dalej

Maty gimnastyczne – podstawa rehabilitacji i treningów

Maty gimnastyczne mogą być używane w różnych celach. Mogą służyć jako podkład pod ciało podczas ćwiczeń w celu zabezpieczenia przed otarciami i stłuczeniami. Pełnią także funkcję rehabilitacyjną poprzez zastosowane w nich specjalne wypustki (np. maty jeżyki). Dużą zaletą mat jest lekkość i możliwość zrolowania ich podczas transportu.

Maty gimnastyczne

W dobie mody na wszelkie aktywności fizyczne i uprawianie sportów, maty gimnastyczne są jednym z najczęściej kupowanych akcesoriów sportowych. Zapewniają one bezpieczeństwo większości ćwiczeń fitness i siłowych. Pozwalają na szybką amortyzację upadków lub uderzeń. Stosowane są zarówno w treningu kobiet, jak i mężczyzn. Jak wybrać odpowiednią matę do ćwiczeń? Poniżej kilka wskazówek.

Rodzaje mat do ćwiczeń

Wyróżnia się pięć głównych rodzajów mat do ćwiczeń. Są to maty ochronne, treningowe, do jogi, Tatami oraz materace gimnastyczne.

  1. Maty ochronne – modele te służą głównie do ochrony podłogi przed zarysowaniem sprzętu oraz wyrównaniem podłoża. Zazwyczaj umieszcza się je pod sprzęt treningowy. Maty ochronne także doskonale tłumią dźwięki urządzeń, co jest szczególnie istotne w domowych siłowniach. Maty te najczęściej zrobione są ze specjalnych pianek.
  2. Maty treningowe to najczęściej używane modele mat do ćwiczeń. Służą one do ćwiczeń fitness, pilates czy stretchingu. Chronią nasze ciała przed zarysowaniem oraz zimną podłogą. Zrobione są zazwyczaj z miękkich i co ważne, wytrzymałych materiałów – często jest to neoprenowa pianka.
  3. Maty do jogi charakteryzują się przede wszystkim bardzo dobrymi właściwościami antypoślizgowymi. Ze względu na specyficzny charakter ćwiczeń, które wykonywane są bardzo powoli, maty muszą stale pozostać na swoim miejscu, bez przemieszczania się po podłodze. Najczęściej wykonywane są z bawełnianych włókien.
  4. Mata Tatami to szczególny model, przeznaczony dla osób uprawiających sporty walki takich jak np.: karate, taekwondo czy jiu-jitsu. Są wytwarzane ze specjalnej pianki poliuretanowej, która pokryta jest strukturą w dotyku przypominającą słomę ryżową.
  5. Materace gimnastyczne mają zastosowanie głównie w rehabilitacji i fizjoterapii. Wykorzystują je także akrobaci, bowiem charakteryzują się wysoką wytrzymałością i miękkością.

Jak dopasować matę do treningu?

Przed kupnem maty gimnastycznej warto zwrócić uwagę na jej konkretne właściwości. Są to przede wszystkim:

  • Grubość. Standardowa grubość maty wynosi od 2,5 mm do 3,5 mm. Jest to grubość wystarczająca do podstawowych treningów fitness. Maty gimnastyczne rehabilitacyjne powinny jednak mieć grubość od 15 mm do 25 mm wraz z powłoką termoizolacyjną. Oczywiście na grubszych matach wygoda leżenia jest większa, a dodatkowo zmniejszona jest przepuszczalność zimna.
  • Długość. Maty do ćwiczeń zazwyczaj mają standardową długość 180 centymetrów. Osoby trenujące jogę powinny pamiętać o kilku centymatrach zapasu, dlatego mata powinna być dopasowana do wzrostu osoby ćwiczącej.
  • Materiał. Jak zostało wyże wspomniane maty gimnastyczne wykonywane są z różnych materiałów: pianki EVA, PVC czy nawet przypominającej słomę ryżową. Istotny jest wybór maty w zależności od treningu. Poleca się także wybór mat, które można łatwo wyczyścić oraz przetrzeć szmatką w celu ich wyczyszczenia.

Działanie mat gimnastycznych korekcyjno – masujących („jeżyk”)

Zupełnie innym rodzajem mat są modele korekcyjno-masujące, których zadaniem jest wzmocnienie mięśni stóp. Maty typu jeżyk oddziałują na organizm na kilka sposobów: uaktywniają siły witalne organizmu, doskonale masują plecy i kręgosłup, polepszają krążenie krwi we wszystkich narządach, korygują i zapobiegają płaskostopiu u dzieci, pomagają zwalczyć ból zmęczonych stóp, regulują zaburzenia przemiany materii i inne. Tego rodzaju masaż jest polecany szczególnie osobom prowadzącym siedzący tryb życia.

Ceny i producenci mat do ćwiczeń

Przeglądając ceny mat do ćwiczeń z łatwością można stwierdzić, że są one bardzo zróżnicowane. Proste maty do ćwiczeń można kupić już od 10 zł – są to jednak modele o słabej wytrzymałości. Z tego powodu lepiej wybrać maty do ćwiczeń, których cena rozpoczyna się co najmniej od około 30 zł. Za maty korekcyjne należy wydać od około 70 do 130 zł. Są to bowiem modele, które posiadają dodatkowe wypustki, pozwalające na wzmocnienie mięśni stóp oraz zapobiegnięcie płaskostopia, często spotykające małe dzieci. Na rynku można spotkać wiele producentów mat do ćwiczeń – w swoim asortymencie posiadają je nawet firmy niespecjalizujące się w produkcji sprzętów sportowych. Do najpopularniejszych i polecanych należą jednak takie marki jak: Spokey, Sapphire czy Reebok.
zwiń teskt
Niniejsza witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Więcej informacji w polityce prywatności
Zamknij
pixel