Porady dotyczące jazdy na deskorolce
Co zrobić, żeby deskorolka lepiej skręcała?
Skręcanie na deskorolce polega na takim balansowaniu ciężarem ciała, by przenieść go na jedną z dwóch dłuższych krawędzi deski. Przenosząc ciężar ciała na prawą stronę deski, zacznie ona automatycznie skręcać w prawo. Intensywność skrętu zależna będzie od siły nacisku. Chcąc skręcić w lewo, należy przenieść ciężar ciała na lewą stronę. Zwykle balansowanie ciałem podczas skręcania deską opiera się na przenoszeniu wagi ciała między piętami a stopami. Podczas skręcania należy zachować nogi lekko ugięte w kolanach oraz prostą postawę ciała.
Jeśli deskorolka ma problemy ze skręcaniem, wówczas problemu można szukać w zbyt mocno skręconych trakach lub zbyt twardych gumkach. Należy to zweryfikować i nieznacznie poluzować śruby na kingpinie oraz na trakach.
Co zrobić, żeby deskorolka szybciej jeździła?
Szybkość jazdy na deskorolce zależna jest od kilku czynników: rodzaju deskorolki, twardości kółek, stopnia zużycia oraz czystości łożysk, a także masy ciała skate’a jeżdżącego na deskorolce. Jeśli uważasz, że Twoja deskorolka ma problem z zachowaniem odpowiedniej prędkości, pierwszym, co powinieneś zrobić, jest zweryfikowanie stanu dokręcenia traków. Śruby je przytrzymujące nie powinny być zbyt mocno skręcone, ponieważ utrudnia to manewrowanie deskorolką.
Poza tym na szybkość kręcenia się kółek deskorolki kluczowy wpływ ma stan ich łożysk. Rozkręć deskę i kółka oraz dokładnie przeczyść łożyska na sucho. Następnie warto byłoby przesmarować je WD-40, co zapobiegnie zawilgoceniu łożysk w przyszłości.
Twardość kółek deskorolki również ma bezpośredni wpływ na osiągane przez nią prędkości. Im deskorolka posiada twardsze kółka, tym jest w stanie szybciej jeździć. Jest to spowodowane tarciem, jakim cechują się miękkie oraz twarde kółka deskorolek.
Co zrobić, gdy deskorolka sama skręca?
Wiele osób miewa problemy z samoistnie skręcającą deskorolką. Rozwiązań tego problemu może być kilka. Pierwszym z nich jest prawidłowe dokręcenie kingpina – jest to duża śrubka pośrodku traka. To on odpowiada za stopień skręcania traków. Podczas regulowania dokręcania kingpina należy sprawdzić również, czy deskorolka posiada wszystkie gumki. Zbyt mocne dokręcenie kingpina sprawi, że deskorolka będzie skręcała mniej, natomiast jego zbytnie poluzowanie spowoduje, że deskorolka będzie bardziej reagować na przenoszenie masy ciała.
W przypadku bardziej intensywnej eksploatacji deskorolki może dojść do przekrzywienia śruby w trakach, co również będzie powodować samoistne skręcanie deski – wówczas śrubę należy wymienić.
Jeśli dokręcenie kingpina nic nie dało, warto sprawdzić łożyska w każdym z kółek. Jeśli jedno łożysko jest zatarte i działa gorzej od innych, wówczas deskorolka naturalnie będzie skręcała na jedną ze stron. W takim przypadku warto dokładnie oczyścić łożysko lub – jeśli to nic nie da – należy je wymienić na nowe.
Co zrobić jak deskorolka nie skręca?
Na to pytanie odpowiedzieliśmy pośrednio w wyższej części tekstu. Jeśli deskorolka nie skręca tak, jak powinna, wówczas należy zweryfikować stan dokręcenia śrubki w kingpinie oraz stopień zużycia gumek. Brak skręcania deskorolki spowodowany jest zbyt mocnym dokręceniem śruby w kingpinie. By zapewnić desce odpowiedni promień skrętu, należy wyregulować stopień dokręcenia śrubki w kingpinie w taki sposób, by podczas przenoszenia swojego ciężaru ciała, deskorolka skręcała w satysfakcjonujący sposób.
Jeśli wyregulowanie śrubki kingpina nie wpłynie na możliwości skrętne deskorolki, wówczas należy wymienić gumki, sprawdzić stan śruby lub wymienić cały kingpin albo traki na nowe.