Łyżwy - figurowe czy hokejowe?
2020-01-05
Temperatura spadła poniżej zera? Najwyższa pora, by pożegnać się z rowerem, rolkami, czy butami do biegania i dać szansę sportom zimowym! Nieustanną popularnością cieszą się m.in. łyżwy, które co roku zyskują kolejnych fanów. Taki trening pozwala w czasie godziny spalić 300 - 800 kcal, a ponadto angażuje on do pracy ciało i poprawia zmysł równowagi! Chciałbyś spróbować swoich sił w tym sporcie, ale nie wiesz jaki model będzie dla Ciebie bardziej odpowiedni - łyżwy figurowe czy hokejowe? Łyżwy figurowe czy hokejowe dla początkujących? Diabeł tkwi w szczegółach! Zastanawiasz się "Łyżwy figurowe czy hokejowe? Jakie właściwie wybrać?" Spieszymy z odpowiedzią! Sprawdź nasz krótki poradnik!
Łyżwy hokejowe - dobry start dla początkujących
W zdecydowanej większości przypadków osobom początkującym poleca się zakup tzw. hokejówek, które przy pierwszych niepewnych krokach na tafli lodu zapewnia bezpieczeństwo. Wszystko to dzięki specjalnie skonstruowanemu butowi, który gwarantuje stabilność, odpowiedni balans ciała oraz solidne wsparcie początkującym łyżwiarzom. Łyżwy hokejowe sięgają zwykle ponad kostkę, dzięki czemu mamy pewność, że ewentualny upadek nie skończy się jej skręceniem. Ponadto hokejówki posiadają także specjalne wzmocnienia na pięcie, które chronią delikatne ścięgno Achillesa. Jeśli chodzi o budowę, można tutaj mówić o istotnych różnicach między hokejówkami, a figurówkami.
Łyżwy hokejowe są znacznie krótsze węższe niż figurówki, przez co mamy możliwość utrzymywania kontroli nad każdym stawianym krokiem. Płozy hokejówek pozbawione są także typowych dla figurówek ząbków, dzięki temu zabiegowi zarówno samo poruszanie się na hokejówkach, jak i obieranie szerszych zakrętów (np. przy omijaniu innych osób na lodowisku) jest znacznie prostsze. Kolejna dobra wiadomość: brak ząbków na płozach, to także znacznie mniejsza ilość możliwych potknięć na lodzie! Gdy nabierzesz już nieco wprawy i poczujesz chęć by nieco zwiększyć tempo, śmiało możesz stopniowo zwiększać prędkość kolejnych przejazdów i bić swoje rekordy, ponieważ w żaden sposób nie ograniczają one szybkości. Jednak zanim dołączysz do grona szybkich i wściekłych pamiętaj o nauce hamowania, dzięki temu będziesz gotowy na każdą ewentualność! Dostępne obecnie modele hokejówek wykonane są zazwyczaj ze skóry (wiązane za pomocą sznurówek) lub plastiku (zapinane na klamry). Łyżwy hokejowe ze skóry zapewniają użytkownikom lepszą oddychalność stopy, nie ma więc tutaj mowy o niekomfortowych warunkach podczas jazdy. Jednakże ich zakładanie, to istny sprawdzian cierpliwości. Jeśli więc chciałbyś jak najszybciej wskoczyć na taflę lodowiska wybierz model wykonany z plastiku.
Łyżwy figurowe - dla zaprawionych w bojach
ŁYŻWY FIGUROWE SMJ SPORT F-SMJ-B CALGARY-sprawdź
Jeśli pierwsze kroki na lodzie masz już dawno za sobą i chciałbyś przejść na wyższy poziom łyżwiarstwa, to na pytanie "Łyżwy figurowe czy hokejowe?" odpowiedź jest jedna: To właśnie figurówki są właśnie dla Ciebie! Piruety, skoki, spirale - ciężko było by zliczyć ilość możliwych konfiguracji i ozdobników sprawiających, że nawet zwykła jazda na łyżwach figurowych zamienia się w mały spektakl. Wbrew pozorom łyżwy figurowe są znacznie cięższe od hokejówek - wszystko to wina wykonanego z bardzo grubej skóry buta oraz zdecydowanie grubszej płozy. To właśnie ze względu na kształt i wygląd płozy łyżwy te nie są zalecane początkującym - ciężka i wyposażona w ząbki płoza niemal w 99% przypadków stanowi przeszkodę dla początkujących łyżwiarzy. Inna jest także technika jazdy - na łyżwach hokejowych odpychamy się na boki, z kolei łyżwy figurowe wymagają opanowania sztuki odpychania się do tyłu. Hamowanie na figurówkach także nie należy do najprostszych, dlatego warto zawiązać je na nogach dopiero po uprzednim przeszkoleniu na hokejówkach.