Jak grać w bilard – 7 porad

2020-01-21
Jak grać w bilard – 6 porad


Bilard to gra, która od wielu lat dostarcza rozrywki bywalcom pubów oraz barów, a także przyciąga widzów chcących zobaczyć prawdziwie profesjonalne rozgrywki podczas różnych mistrzostw. Jej podstawy są stosunkowo proste, jednak osiągnięcie w wysokiego poziomu wymaga nie tylko zręcznych rąk, ale również dobrej postawy czy odpowiedniego podejścia do kwestii oddawania strzału. Poniżej przedstawiamy kilka porad przydatnych do zwiększania bilardowych umiejętności. Grając w bilarda mamy okazję, by popisać się naszymi zdolnościami manualnymi oraz umiejętnością przewidywania zmieniającej się na stole sytuacji. By zwiększyć swoje szanse na zwycięstwo, warto zapamiętać kilka porad dotyczących tego jak dobrze grać w bilard. Poniżej 6 z nich.


Złoty środek

 

Jednym z najczęstszych błędów jest ten związany ze sposobem trzymania kija. Otóż większość początkujących graczy, nie wiedzących jeszcze jak grać w bilard, ściska go bardzo mocno, wierząc, że w ten sposób ich uderzenie w bile będzie silne i precyzyjne. W rzeczywistości jednak lepszym rozwiązaniem jest lżejszy chwyt – w ten sposób nie uderzymy za mocno, rozmijając się z naszym celem. Oczywiście należy uważać, by nie przesadzić, chwytając kij zbyt luźno, co mogłoby spowodować, że kij prześliźnie się przy uderzeniu po bili. Warto zatem poćwiczyć nad chwytem, starając się znaleźć swoisty złoty środek.


Dobre oparcie

 

KOMPLET BIL BILARDOWYCH 91001 2,25O ile zaleca się, by chwyt nie był zbyt mocny, to już w kwestii naszego oparcia przy strzale nie ma takich kompromisów – istotne jest, by nasza pozycja gwarantowała pełną stabilność, nawet gdy ktoś przypadkiem na nas wpadnie (o co podczas gry w zatłoczonym pubie wcale nie jest trudno). Jaką pozycję powinniśmy zatem przyjąć? Najlepiej zacząć od postawienia prawej nogi z tyłu tak, by była na równo z linią strzału. Potem należy zrobić wykrok lewą nogą do przodu i pochylić się do uderzenia kijem. Należy przy tym zachować odpowiedni odstęp pomiędzy obydwiema nogami – optymalnym rozwiązaniem tej kwestii jest ustawienie nóg na szerokość ramion. W ten sposób zapewnimy sobie solidne oparcie.


Prawidłowa pozycja

 

Przy składaniu się do uderzenia kijem warto zwrócić również uwagę na to gdzie znajduje się nasza broda – według graczy wiedzących jak dobrze grać w bilard powinna położona być dokładnie nad kijem. Taka pozycja oznacza, że wycelowaliśmy dokładnie tam gdzie mieliśmy zamiar. Dodatkowo opłaca się również sprawdzić, czy dobrze widzimy cel naszym tzw. głównie używanym okiem (najczęściej jest to oko prawe, choć nie dotyczy to wszystkich osób). Cała głowa powinna zaś znajdować się nisko, tuż nad kijem.Kreda ma znaczenie

 

Gest ten znany jest każdemu, nawet laikowi nieobytemu z bilardowymi regułami i technikami – przed oddaniem strzału bilardzista bierze kredę, i używa jej do „zaostrzenia” końcówki kija. Nie jest to tylko tradycyjny, elegancko wyglądający rytuał, lecz taktyka znacznie zwiększająca szanse na oddanie celnego strzału – kreda redukuje bowiem tarcie pomiędzy kulą a kijem, co znacznie zwiększa precyzyjność uderzenia. Należy zatem używać kredy, gdy tylko jest to możliwe, gdyż ma ona realny wpływ na naszą precyzję.


Cierpliwość popłaca

 

Obserwując towarzyskie gry w różnych lokalach (i nie tylko) często można zaobserwować następującą scenkę: gracz składa się do strzału, przyjmuje właściwą pozycję, i ma dobry, wprawny chwyt. Gdy wreszcie uderza, natychmiast podrywa się do góry z ekscytacji czy też niecierpliwości. W takich sytuacjach bila, pomimo ewidentnych wysiłków grającego, nie leci tam gdzie było to zamierzone. Przyczyną tego jest właśnie nawyk odrywania się od stołu od razu po strzale – robiąc tak ryzykujemy, że delikatnie muśniemy kijem toczącą się kulę, wprowadzając ją w ruch obrotowy (czyli w zachodniej nomenklaturze bilardowej tzw. English) ściągający ją z zamierzonej ścieżki. Można temu bardzo łatwo zapobiec, wyrabiając sobie nawyk liczenia do 3 po każdym strzale.


KIJ BILARDOWY 1-CZ. STANDARD 145 CM POOL
Sposób na precyzję

Jak grać w bilard i wygrywać? Do wygranej niezbędne są precyzyjne strzały, a do ich oddania: trafienie w sam środek bili. Nie jest to wcale proste, gdyż wymaga to odpowiedniej techniki i doświadczenia. W tej pierwszej kwestii może pomóc zadbanie o odpowiedni ruch ręką przy uderzeniu – ręka uderzająca kijem powinna zwisać luźno z łokcia w dół i uderzać w sposób przypominający ruch wahadła. Technika ta pozwala maksymalnie zredukować odchylenia od celu, które mogą pojawić się przy próbach bardziej siłowego oddania strzału. Doświadczenie z kolei pozwala nabyć np. specjalny gadżet treningowy w postaci kuli z dokładnie oznaczonym środkiem. Trening przy pomocy takiej kuli pozwala wyrobić sobie technikę, która później umożliwi oddawaniem precyzyjnych strzałów.
Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 3085 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-16
ok
2024-05-16
Polecam. Wszystko przebiegło pomyślnie.
pixel