ABC masek do nurkowania
Co zrobić, żeby maska do nurkowania nie parowała?
Parowanie maski skutecznie niweluje radość z nurkowania. Mozolne próby jej odparowania zwykle kończą się fiaskiem, a co więcej zaparowana maska może powodować niebezpieczne sytuacje. Istnieje kilka kwestii, o które warto zadbać, by ochronić maskę przed parowaniem.
Maska po zakupie powinna być dokładnie umyta czystą wodą. Nie należy stosować silnych detergentów, które mogą zniszczyć warstwę Anti-Fog maski. Jeśli maska jest nowa, przed założeniem warto zmoczyć ją wodą lub śliną od wewnątrz.
Po pewnym czasie warstwa Anti-Fog może ulec starciu. Wówczas maska do nurkowania będzie bardziej podatna na zaparowanie. Należy wtedy zaopatrzyć się w specjalny płyn Anti-Fog, który naniesie nową warstwę czynną, która będzie chronić maskę przed parowaniem. Jak skorzystać z tego płynu?
Najpierw należy dokładnie umyć maskę czystą wodą z dodatkiem płynu do naczyń. Następnie maska powinna być dokładnie wysuszona – najlepiej w temperaturze pokojowej. Teraz przyszedł czas na spryskanie jej płynem Anti-Fog. Po dokładnym spryskaniu wnętrza maski należy poczekać, aż maska wyschnie. Spryskiwanie płynem powinno być powtarzane za każdym razem, gdy maska zacznie parować. Maska do nurkowania powinna być przechowywana z dala od bezpośredniego kontaktu ze słońcem, które działa negatywnie zarówno na plastikowe elementy maski, jak i warstwę Anti-Fog.
Jak założyć maskę do nurkowania?
Nakładanie maski do nurkowania nie jest specjalnie skomplikowane. Warto jednak wiedzieć, jak to zrobić, by nakładanie było szybkie, komfortowe i bezpieczne dla samej maski. Najpierw maskę należy przyłożyć do twarzy i nacisnąć w taki sposób, by się zassała. Dopiero wtedy można założyć pasek, który naciąga maskę na głowie. Pasek powinien dość mocno trzymać maskę na głowie.
Jak czyścić maskę do nurkowania?
Prędzej czy później podczas podwodnych wojaży przyjdzie czas na wyczyszczenie maski do nurkowania. Maskę do nurkowania należy czyścić od razu po nurkowaniu. Pozwoli to uchronić ją od powstawania trudnego do usunięcia osadu.
Najlepszym sposobem na czyszczenie maski, jest zanurzenie jej w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do naczyń. Maska powinna być dokładnie umyta w każdym zakamarku. Najważniejszy w czyszczeniu jest silikon, z którego składa się okular maski. By dokładnie wyczyścić i odtłuścić silikon, warto umyć maskę, a następnie ją spłukać pod ciepłą wodą minimum 2 – 3 razy. Wtedy będziemy mieć pewność, że maska do nurkowania jest całkowicie czysta i z powodzeniem może być ponownie wykorzystana bez parowania.
Czym jest snorkeling i jak zacząć?
Snorkeling to nic innego, jak nurkowanie z maską oraz dodatkową rurką, która służy do oddychania. Snorkeling to najtańszy i jednocześnie najprostszy sposób na eksplorowanie podwodnego świata w komfortowy sposób. By uprawiać snorkeling, konieczne jest wyposażenie się zarówno w maskę, jak i fajkę oraz płetwy. Dla wielu osób snorkeling to pierwszy krok ku nurkowaniu z butlą tlenową.
By zacząć uprawiać snorkeling nie potrzebujemy specjalnych umiejętności. Wystarczy sprzęt oraz odrobina zacięcia do oglądania dna tajemniczych zbiorników wodnych. Wśród zalet snorkelingu należy wymienić: powszechną dostępność, niski koszt zakupu niezbędnych akcesoriów oraz ich lekkie gabaryty, a także brak wymagań dotyczących kondycji lub specjalnych umiejętności pływackich i nurkowych.
Najważniejszym wyposażeniem każdego, kto chce rozpocząć przygodę ze snorkelingiem, jest odpowiednio dopasowana maska do nurkowania. Dobra maska zapewni szeroki kąty widzenia, szczelne przyleganie do twarzy, zredukowanie parowania do minimum, a także długą żywotność, która zapewni zabawę ze snorkelingiem na minimum kilka sezonów.